טיוח אמינות מצלמות המהירות: ניצב דורון ידיד העיד במח"ש

טיוח מצלמות המהירות: ניצב ידיד העיד במח"ש
ידיד מסר עדות פתוחה ובמהלכה נשאל על החשדות שעלו להסתרת מידע הנוגע לאמינות מצלמות המהירות א'3 מצדם של בכירי תביעות תעבורה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצלמות אכיפת מהירות
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ניצב דורון ידיד העיד אתמול במח"ש במסגרת חקירת פרשת הטיוח בתביעות אגף התנועה. כך פורסם היום (שני) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. ידיד, היום מפקד מחוז ירושלים ולפני כן מפקד אגף התנועה, נשאל על החשדות שעלו להסתרת מידע של בכירי תביעות תעבורה הנוגע לאמינות מצלמות המהירות א'3. ידיד לא נחקר באזהרה אלא מסר עדות פתוחה.

בתיק חשודים ראש תביעות תעבורה לשעבר, נצ"מ שרית פיליפסון, שטוענת שפעלה בתיאום עם הממונים עליה והפרקליטות. במסגרת אותה חקירה עלו חשודת לפלילים נגד פיליפסון והתובע דוד כתר - לאחר שנמצא שהסתירו לכאורה מידע זמן רב, בהליך משפטי שנגע לאמינות המצלמות. בהתייחסותה לבדיקת השופט רוזן טענה נצ"מ פיליפסון כי ניהלה את התיק בתיאום עם ניצב ידיד וניצב ידיד הוא הגורם שהנחה אותה ואת צוות התביעה בעניין


ניצב דורון ידיד, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחד העדים במשפט, מ"מ מנכ"ל מכון התקנים, אילן כרמית, טען בעדות בבית משפט ששהה בניסויים בהולנד של המערכת, אלא שהתברר שלא היה שם. בתביעות עלה חשש שהדבר יתגלה להגנה ובכל זאת במשך שנה וחצי המידע לא הועבר.

נציב הביקורת, השופט דוד רוזן, כתב על כך דו"ח חמור שבעקבותיו הועברה פיליפסון מתפקידה - ובהמשך החליטה הפרקליטות לפתוח בחקירה פלילית. מטעמה של פיליפסון טרם נמסרה תגובה. בעבר, כאמור, טענה כי פעלה בתיאום עם הממונים עליה ועם הפרקליטות ואף דרשה לחזור לתפקידה בטענה שהשופט פעל בחוסר סמכות.

ביולי שעבר, זמן קצר לאחר שהחליטה לשוב ולהפעיל אותן הודיעה המשטרה כי החליטה שלא לשגר דוחות לציבור הנהגים שתועדו במהלך תקופת הקפאת פעילות מערכת מצלמות אכיפת המהירות א'3.  החזרת הפעילות, לאחר העתירה שטענה כי המערכת אינה אמינה, נעשתה בהתאם לאישור שקיבלה המשטרה מפרקליטות המדינה לחדש את האכיפה ובהתאם - לשוב ולהנפיק דוחות תנועה.

שנה לפני כן נאלצה המשטרה להפסיק להשתמש במצלמות המהירות בכבישי ישראל בעקבות שאלות על אמינותן, והוחלט לקיים שורת בדיקות כדי לבחון האם מהימנותה של המערכת משביעת רצון. לאור זאת, נתקבלה החלטה להקפיא את ההליכים המשפטיים ואת גביית הקנסות המתבססים על פעולת המערכת.

הפופולריים