מדוע ישראל נכשלת בפיקוח על תופעת הסחר בכלבים?

מדוע ישראל נכשלת בפיקוח על תופעת הסחר בכלבים?

כלבים "גזעיים" נקנים באלפי שקלים כיוון שהחוק אינו אוסר על סחר בכלבים. כשרוצים לפעול מתוקף חוקי צער בעלי חיים - מתברר שאין גורם אחד שאחראי לכך
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סחר בכלבים, הרבעת כלבים, אילוסטרציה
צילום: צילום: גטי אימג'ס

הרבעות כלבים למטרת סחר בגורים היא תופעה נרחבת אבל כמעט ולא מדברים עליה. אנשים רבים קונים באלפי שקלים כלבים "גזעיים" מבלי לדעת שהמקור הוא "מפעלים לייצור גורים", שבהם כלבות מוחזקות כמכשיר המלטה. במקביל, בהסגרים של הרשויות המקומיות ועמותות נמקים עשרות אלפי כלבים שאין להם דורש והם משוועים לאימוץ. רבים מהם נשלחים להמתה.

כיוון שבישראל החוק אינו אוסר על סחר בכלבים, אלא רק בכלבים שמוגדרים מסוכנים, הידיים של הרשויות כבולות יחסית. כשרוצים לפעול מתוקף חוקי צער בעלי חיים - מתברר שאין גורם אחד שאחראי לכך, והתוצאה היא שאחד זורק על השני והאכיפה לא מספקת.

בינתיים התעשייה משגשגת וגלויה לכל בפייסבוק. גם מס הכנסה לא מטפל בתעשייה השחורה הזאת שמתרחשת מתחת לאף. הפתרון המוצע הוא איסור מכירת כלבים למעט בעלי רישיון מיוחד ומפוקח, והטלת אחריות גם על הקונה. אלא שהצעת חוק בעניין תקועה כבר כמה שנים.

בכל מקרה הקריאה לציבור צריכה להיות: כלבים מאמצים - לא קונים. ועדת הפנים של הכנסת, בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ', קיימה בחודש שעבר דיון ראשון על התופעה וכן דיון על המצב המזעזע של בעלי חיים בדגש על החברה הערבית.

הפופולריים