נשיאת ביהמ"ש העליון פרסמה את רשימת המקרים שבהם שופטים יידרשו לפסול עצמם

אלה המקרים ששופטים יידרשו לפסול את עצמם
בעקבות הביקורת: נשיאת ביהמ"ש העליון פרסמה את המקרים לניגודי עניינים • לפי המתווה השופטים יצטרכו לעדכן פעמיים בשנה את רשימת המניעויות שלהם שתפורסם פומבית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט העליון, ארכיון
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פרסמה היום (שישי) את המתווה לניהול רשימות ניגוד העניינים של שופטי העליון. זאת בעקבות חשיפות של קלמן ליבסקינד בעיתון מעריב ותחקיר כאן חדשות על ניגודי עניינים של שופטים. לפי המתווה ישנם קווים מנחים מתי יש לשופט מניעה אוטומטית מלהשתתף בדיון, בנוסף למקרים נוספים שייבחנו. על השופטים לעדכן פעמיים בשנה את הרשימה. 

לפי המתווה, שופט יכלול ברשימת המניעויות שלו עורכי דין שמגיעים באופן קבוע לבית המשפט שבוע הוא מכהן. בנוסף לרשימת המניעויות יצטרפו בני משפחה, לקוחות לשעבר של השופט לפני שמונה ולא חלפו חמש שנים מאז הטיפול בתיק. בנוסף, ייאסר לו לדון בתיקים בהם משתתף עורך דין שהיה שותף של השופט ולא חלפו חמש שנים מתקופה זו. 

כמו כן, לפי אמות המידה שפורסמו השופט לא ידון בתיקים שבו יש לו  קשר חברתי הדוק עם עורך הדין, או מקום העבודה הקשור לבן או בת זוגו וילדיו. בנוסף, השופט יפסול עצמו מלדון בתיק של עורך דין שעבד כמתמחה שלו. 

בעקבות הביקורת הודיעה הרשות השופטת בחודש יוני האחרון שניגודי העניינים של השופטים יפורסמו באתר הרשות מהשנה הבאה. מן התחקירים עלה כי נוהל פנימי של הנהלת בתי המשפט מחייב את השופטים למלא רשימה שבה הם מצהירים מי הם האנשים והגופים שהם מנועים מלדון בעניינם, בשל קשר אישי או קשר קודם. אלא שהרשימה הזאת לא שקופה לציבור ואפילו עורכי הדין לא יכולים לקבל אותה. כעת המצב אמור להשתנות.

הפופולריים