מחדל אום אל חיראן: משפחת ההרוג תובעת את המדינה על סך 17 מיליון שקלים

משפחת ההרוג מאום אל חיראן תובעת את המדינה
כשלוש וחצי שנים לאחר המחדל, המשפחה של יעקוב אבו-אלקיעאן דורשת את הצדק שלדבריהם נלקח מהם עד היום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד מזירת האירוע באום אל חיראן, ינואר 2017
צילום: צילום: תאגיד השידור

משפחתו של יעקוב אבו אל-קיעאן, שנהרג בעת פינוי הכפר אום אל חיראן לפני כשלוש שנים וחצי תובעת את המדינה לפיצויים על סך 17 מיליון שקלים. התביעה הוגשה אתמול (רביעי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בני המשפחה אמרו כי הם דורשים את הצדק, שלדבריהם נלקח מהם מהאירוע ועד היום. בין היתר בתביעה נכתב: "כל אחד מסעיפיו של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו נרמסו וחוללו על ידי משטרת ישראל, גוף האכיפה המרכזי של הדמוקרטיה הישראלית. מהשוטרים אשר לקחו חלק בפעולה באום אל-חיראן ועד מי שעמד אז בצמרת הפיקוד המשטרתית, מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, והשר לביטחון פנים דאז, גלעד ארדן".

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר באירוע מצער במהלכו נדרס למוות שוטר ונפצע שוטר נוסף, וכן נהרג הנהג הדורס לאחר שנוטרל על ידי השוטרים, הכול במהלך פעילות מבצעית שבוצעה במקום כחוק. ממצאי בדיקת מח"ש של משרד המשפטים, קבעו באופן חד משמעי כי אין כל חשד לביצוע עבירה פלילית מצד מי מהשוטרים שפעלו בשטח בתנאים מבצעיים מורכבים. כתב התביעה הנזיקית לא הומצא למשטרה וכשיתקבל אנו נשיב לו בבימ"ש באמצעות הפרקליטות כמקובל".

בפברואר נחשפו בחדשות השבת בכאן 11 צילומים חדשים מהאירוע, ותמלילי עדויות במחלקה לחקירות שוטרים שהציגו מחדל רפואי חמור, והעלו שאלות קשות על אתיקת הצוות הרפואי של המשטרה באירוע. בצילומים נראה אבו אל-קיעאן שוכב פצוע ומתבוסס בדמו במשך עשרות דקות. על פי הצילומים והעדויות, השוטרים ואנשי רפואה עמדו במרחק מטרים ספורים ממנו ולא נתנו לו טיפול רפואי מציל חיים – משום שחשדו אז כי הוא מחבל שביצע פיגוע דריסה. המכון לרפואה משפטית קבע כי אבו אל-קיעאן מת מאיבוד דם.

בצילומים אף נראה שוטר עובר ליד אבו אל-קיעאן ומקלל אותו. הצוות הרפואי, שמסר סדרת עדויות סותרות ותמוהות במח"ש, טיפל רק בשוטרים שנפגעו באירוע. אחר כך - כשהאירוע כבר כונה בשב"כ ובמשטרה "אירוע מצער" ולא פיגוע – זה כבר היה מאוחר מדי.

לאחר הפרסום משפחת אבו-אלקיעאן הגישה עתירה לבג"ץ בדרישה לפתוח את תיק החקירה במח"ש. העותרים דרשו באמצעות הוועד נגד עינויים ועמותת עדאללה, מתן צו על תנאי לפרקליטות המדינה, המורה לנמק מדוע הוחלט לא להעמיד לדין את השוטרים ואת הצוות הרפואי באירוע. העתירה מתבססת על חומרי החקירה של מח"ש וצילומי שוטרים ביום האירוע.

ד"ר ג'אבר אבו-אלקיעאן, אחיו של יעקוב, התייחס לתחקיר, ואמר כי "רואים שהשוטרים שיקרו וטייחו, ואחרי זה הכפישו, אני מקווה שזו לא מדיניות מכוונת נגד האזרחים הערבים, ארדן דרך על מוקש". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן הגיב אבו-אלקיעאן לתגובה של המשטרה לתחקיר: "התגובה מגוחכת, בא לי להקיא, במקום לקחת אחריות ולהגיד 'טעינו'. זה רצח בדם קר". אבו-אלקיעאן הוסיף כי "למשטרה היה את כל המידע עליו. ההודעה על הפיגוע דריסה - כסת"ח אחד גדול. השב"כ אמר להם זה מחנך בית ספר, ואמר לנו שזו טעות מצערת, אבל אחד השוטרים שהיה בשטח, פרץ עמר, שהיום מפקד המחוז, אמר להוציא את ההודעה".

הפופולריים