"קשרו לכיסאות עם חיתול, מי שבכה קיבל סטירה": 2 סייעות נעצרו בחשד להתעללות בגן

"קשרו לכיסאות עם חיתול, מי שבכה קיבל סטירה"
בית המשפט האריך את מעצרן בשלושה ימים • המקרה התגלה כשהורה נקרא לתקן את המצלמות בגן • בשבוע שעבר נחקרה סייעת בגן אחר בעיר בחשד להתעללות בילדים בגן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גן ילדים ריק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שתי סייעות בגן פרטי באזור השפלה נעצרו אתמול לחקירה בחשד לאלימות כלפי פעוטות בגן שהן עובדות בו. בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (שלישי) את מעצרן בשלושה ימים נוספים. השופטת ציינה בדיון כי נשקפת מסוכנות ממעשיהן. "לא מדובר במקרה חד פעמי. בחלק מהמקרים כאשר הפעוטות ישנים ולא עושים דבר. נראה כי מדובר במי שעשו שימוש תדיר באלימות על מנת לטפל בפעוטות״.

המקרה התגלה כשאחד ההורים שהתקין את המצלמות בגן זומן לתקן את המצלמות לאחר פריצה אל הגן שהתרחשה. כשהסתכל על החומרים שצולמו במשך החודשיים האחרונים גילה על מקרי האלימות. 

אחד ההורים בגן סיפר בתגובה ראשונה לכאן חדשות: ״האב שתיקן את המצלמות גילה זוועות של החיים. ראיתי חלק מהסרטונים. כל ילד שבוכה מקבל סטירה, קשירת ילדים לכסאות עם חיתול, זורקות חבילת מגבונים על הילדים ובודקות מי פוגעת יותר חזק. מכסות אותן בשמיכות כדי שיישנו ומכסות גם את הפנים שלא יינשמו. נתנו להם מכות סתם ככה בלי סיבה, פתאום כל אחת נותנת סטירה לילד, מאחורה בראש, בפנים. הילד שלי גם נפגע. ראיתי שבארוחת צוהריים הוא נרדם על המגש ומעירים אותו עם סטירה או משפריצים עליו מים. ההורים ראו בסרטון אחר שלא הספקתי לראות שקשרו את הבן שלי לכסא עם ידיים אחורה עם חיתול״. 

המקרים נעשו לפי החשד בקבוצת הפעוטות בגילאי חצי שנה עד שנתיים והם תועדו, כאמור, במצלמות האבטחה של הגן. את המצלמות התקינו הורים לילדים בגן באישור ותיאום עם בעלי הגן. כארבעים ילדים לומדים בגן המדובר והתלונה הוגשה על ידי אחד מהורי הילדים בגן. 

ג'ני, אם לילדה מהגן, אמרה בשיחה עם כאן רשת ב: "היינו בדיון היום והן הסתכלו לנו בעיניים. הסייעת המובילה זו אישה שסמכתי עליה כמו אמא. אנשים שילמו לה כסף שתשמור על הילדים בסופי שבוע. כשהתקשרו לעדכן אותי על המקרים, אמרתי להורים אחרים, לכו תוציאו את הילדים מהגן - הם לא האמינו לי".

האזינו לריאיון עם האם

בדיון בבית המשפט אמר נציג המשטרה כי עולה חשד לעבירות של ממש ולכן הוחלט על מעצרן: "החשודות נראות מבצעות עבירת תקיפה כלפי קטינים בני חצי שנה עד שנתיים, מתנהגות באופן אלים, תפיסה ומשיכה הטלה ודברים נוספים. יש שימוש באמצעים וזריקת חפצים על הילדים״.

אם לילד מהגן: "צריך להתעורר פה במדינה - אין הגנה על ילדים מגיל 0 עד 3. דווקא איפה שהילדים לא יכולים להגן על עצמם - אין פיקוח"

אב לילד בגן אמר לכאן רשת ב: "הם סבלו שם. כל פעם הרגיעו אותי מחדש למה הילד בוכה בלילה, למה כשבורח לו פיפי הוא צורח. בעצמי פניתי לבעלת הגן לפחות חמש פעמים - למה לא פתחת מצלמות? אני לא ביקשתי זאת, כדי לא ליצור סיטואציה ממנה יתפרש שאנחנו לא סומכים על הגן".

עורכת דינם של בעלי הגן, עידית רייכרט, מסרה לכאן חדשות: "מדובר בסרטונים קשים לצפייה ולעיכול. מרשיי אינם חשודים אלא להיפך הם שותפים לתחושת משבר האמון, ההלם והזעם המופנים אל המעורבות שנהגו בתינוקות חסרי ישע כמפלצות. למרבה המזל הגן רושת במצלמות, בהסכמת מרשיי אף על פי שהחוק אינו מחייב, והודות לכך נחשפו המעשים המזעזעים".

עוד מוסיפה עורכת הדין של בעלי הגן: "מייד משנודע הדבר, מסרו מרשיי עדות פתוחה במשטרת ישראל, העבירו לרשותה את הסרטונים, שיתפו פעולה ויסייעו ככל הניתן עד למיצוי החקירה נגד החשודות. יצויין כי מדובר בגן מורשה ומפוקח ותיק ובעל מוניטין. בגן יש כמה קבוצות גיל והאירועים הקשים אירעו בקבוצת גיל אחת. הפגיעה במרשיי קשה ומטילה דופי בשאר אנשי הצוות על לא עוול בכפם. מרשיי כואבים את כאב הילדים והוריהם ויסייעו ככל שיידרשו".

אם נוספת לילד מהגן אמרה לכאן רשת ב: "צריך להתעורר פה במדינה - אין הגנה על ילדים בגנים פרטיים מגיל 0 עד 3. שם, דווקא איפה שהילדים לא יכולים להגן על עצמם - אין פיקוח. הורים מעדיפים לסתום את הפה. היום זה אנחנו, מחר זה אחרים".

בשבוע שעבר נחקרה במשטרה סייעת בת 61 בגן בראשון לציון החשודה בהתעללות בילדים בגן. בתום חקירתה היא שוחררה בתנאים מגבילים כשהחקירה בעניינה נמשכת. התלונה נגדה הוגשה על ידי מספר הורים לילדי הגן, על סמך סרטוני מצלמות המעקב של הגן, שלכאורה מאששים את הטענות.

לאחרונה הציעה הממשלה לדחות בשנתיים את חוק המצלמות שנועד להגן על פעוטות בגני הילדים. מטיוטת חוק ההסדרים עולה כי חוק המצלמות בגני הילדים, שהיה אומר להיכנס לתקופו המלא בספטמבר הקרוב, יידחה בשנתיים כדי להקל כלכלית על בעלי הגנים הפרטיים בתקופת הקורונה.

 

הפופולריים