"כלא לנערים לא אמור להיות בארץ": היוזמה של סגן השר יברקן

הסוף לכליאת נערים? היוזמה של סגן השר יברקן
הסוף לכליאת נערים? סגן השר לביטחון הפנים מקים ועדה ציבורית שתבחן העמדת חלופות לכלא וחקיקה שתאסור כליאת קטינים, למעט עבירות חמורות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הבריכות נותרו ריקות
צילום: הבריכות נותרו ריקות

במשרד לביטחון פנים מקדמים יוזמה לסגירת כלא "אופק" לנוער - והקמת חלופות מאסר במקומו. מוביל הצעד הוא סגן השר, גדי יברקן, שמקים בימים אלו ועדה ציבורית שתבחן העמדת חלופות לכלא וחקיקה שתאסור כליאת קטינים, למעט עבירות חמורות.

"זה עצוב שבמדינת ישראל קיים כלא לנערים", אמר יברקן לכאן חדשות. "יש המון גורמים כולל בשירותי הנוער והרווחה ומשרד החינוך שסבורים שכלא לנערים לא אמור להיות בישראל. יש חלופות אחרות טובות ואפשר להציע חלופות חדשות". לדברי סגן השר לביטחון פנים, "היום שירות בתי הסוהר עושה עבודת קודש. מעבר למה שהחוק מחייב אותו כגוף כליאה, הם גם נותנים הכשרה, חינוך ועידוד. השירותים האלו ששב"ס נותן אמורים להינתן במסגרת חינוכית אחרת שיכולה לתת הזדמנות לאותם נערים לפתוח פרק ב'. לשים ילד שפרץ למכולת ולשפוט אותו למאסר בכליאה? יש דרכים אחרות".

כלא "אופק" הוא התחנה אחרונה לקטינים שהסתבכו בפלילים ונפלטו מכל המסגרות. עשרות שנים הסתכלו עליו בממשלה כעובדה מוגמרת, והתמקדו ביוזמות שיקומיות שימנעו מנערים לחזור אל הכלא. שינוי כזה דורש רפורמה משמעותית וגם טיפול בחלופות הקורסות. לא כולם תומכים, אבל רבים מעוניינים להירתם למהלך של חשיבה מחדש.

לדברי הממונה על ייצוג נוער בסנגוריה הציבורית, עורכת הדין רחל דניאלי, "לכאורה אפשר לחשוב שמי נמצא בכלא הוא עבריין, אבל אלו כישלונות טיפוליים של מערכת. רובם קטינים בשולי החברה, שהמערכת לא הצליחה לטפל בהם. בית משפט לנוער מטרתו לטפל ולשקם. ידוע לכולם שהיכולת של קטינים להשתקם גבוהה יותר. כשלא מצליחים לטפל בקטינים האלו, הם מגיעים לבית הסוהר. הסיבות רבות". 60 נערים כלואים כיום בכלא "אופק". 45% מהם על אלימות, 28% על הפרת סדר ציבורי, 18% על עבירות סמים, 12% בגין שהייה בלתי חוקית, 7% על עבירות מין ו-3% על רצח או הריגה.

עורכת הדין דניאלי מדגישה כי "כלא זה כלא: קודים עבריינים, יחסים של חזק מול חלש, עונשים. בכל מקרה ברגע שמכניסים קטינים לכלא הוא נהיה אסיר. שלילת החירות מביאה עימה הרבה תסמינים שליליים שמשפיעים מאוד על המשך ההתפתחות שלו. שיעור העבריינות חוזרת של קטינים גבוהה". 75% מהקטינים ששוחררו מהכלא חזרו אליו בתוך 5 שנים. 70% מהנערים עצורים יותר מפעם אחת ו-32% מהנערים עצורים יותר מ-5 פעמים

אלא שלא כולם חושבים שחלופות מאסר הן פתרון. אביאל לוי מטבריה הגיע לכלא "אופק" ועבר מהפך - מעבריין למפקד בסיירת גולני. "אחרי שנתיים בכלא, התחיל פרויקט 'צהלה'", הוא סיפר. "בחור בשם דן חפץ נכנס לתוך הכלא. נתתי לזה הזדמנות, נכנסתי לתוך הפרויקט אחרי מספר מפגשים עם קצינים מהצבא, הם הביאו דמויות לדוגמה והערצה".

מהכלא עבר לוי למכינת "אחד משלנו" ומשם לחוות השומר ולחטיבת גולני. התהליך, הוא אומר, התחיל דווקא בכלא. לוי טוען כי יש נערים שחלופות המעצר לא מתאימות להם, ולכן הוועדה צריכה לדון בעיקר בחלופות הקורסות שכעת לא אפקטיביות. "אף חלופות מעצר עד היום לא הוכיחה את עצמה. אחרי חודש וחצי הם חוזרים לכלא עם עוד שתי תיקים שפתחו בתוך החלופה. החלופות עדיין לא ערוכות מספיק", הוא הסביר.

הפופולריים