תיעוד: שוטרים תקפו צעיר בחולון שלא עטה מסכה, וסירב להזדהות

תיעוד: שוטרים תקפו צעיר בחולון שלא עטה מסכה
שופט בית משפט השלום: "אירועים מעין אלה מתרחשים חדשות לבקרים תוך הסלמה מיותרת" • המשטרה: "תיעוד המקרה ופרטיו יועברו מיוזמתנו לבדיקת מח"ש, נפעל בהתאם לתוצאותיה" • השר אוחנה פנה ליועמ"ש בבקשה לאשר פרסום סרטונים ממצלמות גוף של שוטרים – גם במקרים של חקירה פעילה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים תקפו צעיר מחולון שלא עטה מסכה, וסירב להזדהות. 04.07.20
צילום: לא הצליחו לזהות למי הקרדיט של הסרטון (צילום מסך)

תיעוד נוסף של אלימות מצד שוטרים כלפי אזרח שלא עטה מסכה, רץ ברשתות החברתיות הלילה (שני). שוטרים ביקשו מצעיר בן 24 שלא עטה מסכה על פניו בניגוד להנחיות קורונה, בלילה שבין שישי לשבת בחולון, להזדהות. לאחר שסירב ניסו השוטרים לעצור אותו, אלא שהוא חזר בו וביקש להציג להם את תעודת הזהות שנשא עימו.

בתיעוד שהתפרסם נראים השוטרים לא נענים לקריאותיו, מנסים לעצור אותו בכוח, תוך שהם מכים אותו ומחשמלים אותו אוו באקדח הטייזר. הסרטון עצמו שהופץ ברשתות צולם על ידי אזרח שנכח במקום.


לדברי השוטרים הצעיר סירב בהתחלה למסור את פרטיו, לא שיתף פעולה ושוחח בטלפון, בזמן ששני חבריו שהיו עימו כן הזדהו בפני השוטרים. מצלמת הגוף נפלה מאחד השוטרים במהלך המעצר, אך ישנו תיעוד ממצלמת גוף של שוטרת אחרת שנכחה במקום.

בתוך כך, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לאשר להוציא צילומים ממצלמות גוף של שוטרים – גם במקרים שהתיק מצוי בחקירה פעילה או בהליך משפטי. זאת בשל ריבוי הסרטונים בהם נראים עימותים בין שוטרים לאזרחים על רקע תקנות קורונה.

ממשטרת ישראל נמסר: "תיעוד המקרה  ופרטיו יועברו מיוזמתנו לבדיקת המחלקה לחקריות שוטרים, ונפעל בהתאם לתוצאותיה".

הגבר שהותקף בסרטון נעצר לבסוף בחשד לעבירות של תקיפת שוטר ואיומים והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. השוטר והמתנדב שמתועדים בסרטון ציינו שהוא זה שגרם להם לחבלות, בין היתר לחתך בגבה של אחד השוטרים. מנגד, הגבר טען שסבל מזעזוע מוח ומחתכים בראשו. שלושת המעורבים - השוטר, המתנדב והגבר טופלו בבית החולים וולפסון בחולון מיד לאחר האירוע.

שופט בית משפט השלום מתח ביקורת על המעצר האלים ואמר: "אירועים מעין אלה מתרחשים חדשות לבקרים תוך הסלמה מיותרת שעה שניתן היה לסיים אותם באופן מתון הרבה יותר".

מעצרו של הגבר הוארך תחילה עד יום שני אך עורך דינו הגיש ערר לבית המשפט המחוזי ובו בקשה להציג בפני בית המשפט את הסרטון שצילם האזרח במכשיר הנייד שלו. המשטרה סרבה והתיק הוחזר לבית משפט השלום בתל אביב, שהורה לשחרר את הגבר בתנאים מגבילים. המשטרה התנגדה וביקש עיכוב ביצוע עד היום בשעה 12:00.

פרקליטו של הצעיר אמר כי "לפי מה שאני שומע ממנו, הוא חושמל שוב ושוב בכמה פעימות. הוא סופג אגרופים לפנים והשפה העליונה והתחתונה שלו נפוחות. לדבריו השוטרים היכו בו עם חפצים חזקים בראשו". עורך הדין סיפר כי "הגבר במצב גופני ירוד אחרי זעזוע המח, וכי גם בתחנת המשטרה ובתא המעצר הוא הקיא כמה פעמים".

הפופולריים