אישום: דרש יחסי מין תמורת סיוע בהגירת קרובים

אישום: דרש יחסי מין תמורת סיוע בהגירת קרובים
עובד הרשות נאשם ש"צד" נשים מוחלשות מהקהילה וקיבל שוחד מיני עבור טיפול בענייניהם של קרובים שביקשו לעלות לישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רשות האוכלוסין וההגירה
צילום: צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

עובד רשות ההגירה נאשם בקבלת שוחד מיני מנשים בנות העדה האתיופית: הפרקליטות הגישה הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד ליאור סולומון, שהיה אחראי על לשכות מנהל האוכלוסין במחוז צפון ב"דסק האתיופי", שלפיו הוא ניצל את סמכותו ותפקידו והתנה סיוע בהבאת קרובי משפחה ביחסי מין עם נשים שביקשו את סיועו.

סולומון היה מוכר בקרב רבים מבני הקהילה האתיופית בישראל כבכיר ברשות ההגירה וכבעל כוח והשפעה. הדבר הוביל לכך שרבים מבני הקהילה פנו אליו לקבלת סיוע בעניינים הקשורים לתפקידו.

על פי כתב האישום, סולומון נהג לאתר נשים מסוימות מבין הפונות, המשתייכות כולן לעדה האתיופית, מרביתן גרושות או פרודות, שמצבן הכלכלי היה קשה, נשים שגידלו ילדים לבדן וללא עורף משפחתי בישראל. הנשים ביקשו מסולומון לפעול על מנת לסייע בהבאת בני משפחתן ארצה (באופן זמני או קבוע), והוא ניצל את מעמדו ואת תפקידו ובמהלך השיחות שקיים עם הנשים, הרבה לספר בדיחות בעלות אוריינטציה מינית על מנת לשוות לשיחה אופי אישי, אינטימי ואף בחלק מהמקרים ניהל עם הנשים שיחות ארוטיות. 

בהמשך לשיחות, על פי האישום, יזם סולומון מפגשים עם הנשים בביתן, בבית מלון או בחדרי אירוח (צימרים). במהלך המפגשים קיים יחסי מין או מגע מיני אחר עם הנשים. המגעים המיניים שקיים סולומון עם הנשים והשיחות המיניות ששוחח עמן, נדרשו והתבקשו על ידו, ובמקרים רבים אף סופקו לו בעקבות כך, וזאת תמורת הפעולות הקשורות בתפקידו, שעשה או שיעשה בעתיד עבורן כדי לקדם את בקשותיהן וכן תמורת הטייתו למשוא פנים לטובת הנשים בדרך כלל.

בחלק מהמקרים טיפל סולומון בבקשות הנשים במסגרת תפקידו, נכתב עוד בכתב האישום, על אף קשריו האישיים עמן, כשהוא מצוי בניגוד עניינים ותוך סטייה מן השורה. על אף הימצאותו בניגוד עניינים, סולומון לא ציין בכתב או בעל פה בפני הממונים עליו או בפני עובדי רשות ההגירה כי הוא נמצא בקשרים חבריים אינטימיים עם הנשים או כי הוא מייעץ להן בבקשות, ולא ביקש להעביר את הטיפול לגורם אחר. 

כתב האישום מפרט שבעה מקרים בהם סולומון קיים מגעים מיניים, שיחות מיניות או ביקש לקבל מגע מיני תמורת פעולות הקשורות בתפקידו, שעשה או שיעשה בעתיד כדי לקדם את בקשותיהן וכן תמורת הטייתו למשוא פנים לטובת הנשים בדרך כלל. העבירות המיוחסות בכתב האישום בוצעו משנת 2008 ועד למועד מעצרו במארס 2016.

עורכי הדין אלי פוקסברומר ותהילה פרץ פינטו מהסנגוריה הציבורית, שמייצגים את ליאור סלומון, מסרו בתגובה: "ליאור מילא תפקיד רגיש, ותרומתו לחברה הישראלית ולישראלים יוצאי אתיופיה עצומה. למרות שעבודתו הרגישה גררה התנכלות כלפיו, הוא פעל ביושרה וללא מורא. חוקרי יחידת להב ביצעו מעצרים בלתי חוקיים של נשים יוצאות אתיופיה, חקרו אותן בצורה משפילה, גזענית, מחפיצה, ומאיימת, ושתיים מהן אולצו לשנות את גרסתן. בין השאר, החוקרים ירדו לשפל המדרגה המוסרית כאשר הותירו תינוק יונק בן כחודש למעלה מעשר שעות ללא אמו, כדי לאלץ את האם הסובלת מכאבים לשנות את גירסתה.

"גם עובדי ציבור יוצאי אתיופיה שלא נחשדו, נחקרו באווירה גזענית ותוקפנית, להבדיל מאחרים, והחוקרים גם ניסו לבסס את ההנחה הגזענית ששוחד מיני נפוץ בקרב יוצאי אתיופיה. אנו מקווים למשפט מהיר והוגן. ההגנה תסכים להגשת התיק במלואו, ולשמיעה רצופה של העדויות, כך שהצדק יצא לאור בהקדם".

הפופולריים