בית המשפט למשטרה: הסדירו בחקיקה את השימוש במצלמות המזהות מספרי רישוי

ביהמ"ש: להסדיר את השימוש במצלמת לוחיות זיהוי
מדובר במערכת "עין הנץ" העוקבת אחר תנועות אזרחים באמצעות מצלמות LPR • השופט בהחלטתו: איש לא הגדיר מי מהשוטרים יוכל להיכנס למאגר ולדלות מידע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצלמות מעקב
צילום: צילום: אי.פי

בית המשפט דורש מהמשטרה להסדיר בחקיקה את השימוש במערכת "עין הנץ" העוקבת אחר תנועות אזרחים באמצעות מצלמות LPR - מצלמות המזהות מספרי לוחיות רישוי. שופט בית המשפט לתעבורה בירושלים, נהיל מהנא, כתב היום (רביעי) בהחלטתו כי המשטרה משתמשת במערכת בניגוד לחוק, בלי פיקוח על מאגר המידע ויש חשש שהמידע ידלוף.

מדובר במערכת חדשה של המשטרה שעוקבת אחר תנועות אזרחים באמצעות מצלמות המזהות לוחיות רישוי. כך מופק מאגר מידע ממנו אפשר לדלות מיקומי אזרחים בכל רגע נתון. חשוד שנתפס נוהג בלי רישיון טען כי עיכבו אותו באמצעות שימוש במערכת ודרש מבית המשפט להסיר את החיסיון על כך. השופט מהנא דחה את הבקשה בנימוק שניתן לעכב כל אדם לבדיקת רישיון, אך טען כי השימוש במערכת עצמה מתבצע בניגוד לחוק.

השופט קבע בהחלטתו כי המשטרה מחזיקה מאגר מידע בלי פיקוח ובלי אישור הרשות להגנת הפרטיות. על פי ההחלטה, איש לא הגדיר מי מהשוטרים יכול להכנס לתוך המאגר ולדלות ממנו מידע ומתי יש עילה לאתר מיקום של אדם. עוד נטען כי המשטרה מוציאה נתונים על מיקומי אזרחים בלי צו בית משפט בניגוד לחוק. בית המשפט דרש להעביר העתק מההחלטה לראש אגף התנועה, ליועצת המשפטית של המשטרה ולראש הרשות להגנת הפרטיות.

מהמשטרה נמסר: "אנו מפעילים מגוון אמצעים טכנולוגיים המאפשרים הגנה מייטבית לאזרח הנורמטיבי, ושיפור הטיפול המשטרתי בתחומי האחריות: מניעת עבירות וחשיפתן, גילוי עבריינים ושמירה על שלום הציבור וביטחונו, שירות והגנה מיטביים לאזרח הנורמטיבי. ככלל, האמצעים מתוקפים משפטית ונעשה בהם שימוש מוקפד וסדור בעת הצורך. מטבע הדברים איננו מפרטים אודות אמצעים אלה, המסייעים בשמירה על שלומו וביטחונו של הציבור".

מהרשות להגנת הפרטיות נמסר: "מבדיקה שנערכה ברשות להגנת הפרטיות נמצא כי לא קיים מאגר מידע בשם 'עין הנץ'. יחד עם זאת, ייתכן כי המאגר רשום תחת שם אחר. בכל הנוגע לשאלה כיצד בכוונת הרשות לפעול, הפנייה הועברה לדוברת של מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, שהייתה מעורבת בפרוייקט 'עין הנץ' כבר מהשלבים הראשונים".

הפופולריים