העליון דן בביטול אזרחותם של שני ערבים-ישראלים שביצעו פיגועים

העליון דן בביטול אזרחותם של שני מחבלים
בית המשפט דן בשני מקרים - במחבל מחמד מפארג'ה, שפוצץ מטען חבלה בקו באוטובוס בתל אביב ב-2012. ובמחבל עללא זיוד, שביצע פיגוע דריסה ודקירה בצומת גן שמואל ב-2015
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת פיגוע הירי בעפרה
צילום: עופר מאיר, פלאש 90

בית המשפט העליון דן היום (שלישי) בהרכב של שבעה שופטים בביטול אזרחותם של שני ערבים-ישראלים שביצעו פיגועים. המקרה הראשון עוסק במחבל מחמד מפארג'ה, שפוצץ מטען חבלה בקו באוטובוס בתל אביב ב-2012. שר הפנים הערער על החלטת בית המשפט לסרב לבקשתו לשלול את אזרחותו של מפארג'ה.

המקרה השני עוסק במחבל עללא זיוד, שביצע פיגוע דריסה ודקירה בצומת גן שמואל ב-2015. זיוד ערער לעליון על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, שאישר את החלטת שר הפנים לשלול את אזרחותו ולהעניק לו רישיון ארעי.

הדיון בבית המשפט העליון התמקד בשאלה אם התיקון בחוק שהתבצע ב-2008 - שקבע מתווה לשלילת אזרחות בשל הפרת אמונים למדינה - כפוף לחוק היסוד כבוד האדם וחירותו. כמה שופטים ציינו בדיון כי גם במדינות מתקדמות אחרות יש אפשרות לביטול אזרחות.

עורכת דינו של זיוד, סאוסן זהר, טענה כי אין לבטל אזרחות בכל מקרה. לטענתה, התיקון היה מהותי - ולכן הוא צריך לעמוד בתנאי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. עוד ציינה זהר כי התרת שיקול הדעת לשר הפנים היא מסוכנת, ושאלה אם במקרה של יהודים שביצעו מעשים חמורים יותר של שריפת אנשים חיים, כמו ברצח משפחת דוובשה ואבו-חדר, מישהו חשב לבטל את אזרחותם. 

זיוד, תושב אום אל פחם, הורשע בפיגוע הדריסה בגן שמואל ב-2015, בו נפגעה קשה החיילת אוראל עזורי ונפצע באורח בינוני החייל ניב בוחבוט. לאחר הדריסה המחבל דקר את עוזרי ובוחבוט ושני בני אדם נוספים, בהם נערה בת 14, שנפצעו באורח קל-בינוני, בתחנת אוטובוס הסמוכה. הוא נידון ל-25 שנות מאסר.

בפיגוע בתל אביב התרחש קו האוטובוס 142 ברחוב שאול המלך, הסמוך לקריה. על פי שב"כ, מפראג'ה חבר לחולייה שביקשה לנקום את מותו של בכיר חמאס, אחמד ג'עברי, ולנסות לעצור את המתקפה על עזה. המחבל, צעיר תושב בית לקיא שהחזיק בתעודת זהות ישראלית בעקבות איחוד משפחות, החביא באוטובוס מטען שפוצץ מרחוק. בפיגוע נפגעו 28 בני אדם, שניים מהם באורח בינוני-קשה, שלושה במצב בינוני והיתר במצב קל.

ירדנה בוחבוט, אימו של ניב, שנפצע בפיגוע הדריסה בגן שמואל, אמרה: "אל תתנו פרסים לאלו המבקשים להשמידנו, אל תתנו פרס למי שפגע בבני שלי. הפיגוע התקיים לפני כמעט חמש שנים, ומאז ועד היום פועלים בבתי המשפט ארגונים הקוראים לעצמם 'ארגוני זכויות' במטרה להגן על מעמדו של המחבל בחברה הישראלית. אותה חברה שהוא ביקש להשמיד במתקפת הטרור שלו".

הפופולריים