בתום ריצוי מאסר של 27 שנים: שוחרר רוצח הנערה חנית קיקוס

אחרי 27 שנים: שוחרר רוצח הנערה חנית קיקוס
סולימאן אל-עביד, שהורשע גם באונס הנערה ב-1993, טוען עד היום שלא הוא ביצע את המעשה. אביה של חנית לכאן רשת ב: "לקח שנים לחזור לדרך הנכונה, הכל עולה שוב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סולימאן אל עביד רוצח חנית קיקוס שוחרר מהכלא 17.06.20
צילום:

סולימאן אל-עביד שהורשע באונס וברצח הנערה חנית קיקוס ב-10 ביוני 1993 שוחרר היום (רביעי) מבית הכלא, לאחר שריצה עונש מאסר של 27 שנים. ב-13 בנובמבר 2019 דחתה ועדת השחרורים את בקשתו לקצר את עונשו בכמה חודשים, על אף שמשפחתה של קיקוס לא הגישה התנגדות לבקשה.

רפי קיקוס, אביה של חנית, סיפר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום": "הכול עולה שוב. עם השנים התחלנו לטפל בילדים ובמשפחה, להחזיר את כולם לדרך הנכונה". רפי חזר על טענת במשפחה, כי אל-עביד אינו הרוצח: "כבר מההתחלה אמרנו שלא יכול להיות שזה הוא. הילדה שלי לעולם לא תעלה לטרמפ כזה. אני לא יודע אם הפחידו אותו או שהשוטרים איימו עליו". 

לריאיון המלא עם רפי קיקוס בכאן רשת ב

קיקוס, שהייתה בת 17 כשנעלמה, נצפתה בפעם האחרונה בטרמפיאדה באופקים, לשם הגיעה כדי לנסוע לבאר שבע להשתתף במסיבת יום הולדת של חברתה. החיפושים אחריה החלו יממה לאחר מכן. שמונה ימים לאחר היעלמותה המשטרה עצרה את אל-עביד. חברתה העידה כי היא לא הספיקה לעלות לאוטובוס בדרכה לבאר שבע. רק לאחר כשנתיים התגלו שרידי גופתה בבור ניקוז בעיר.

אל-עביד הורשע באונס וברצח קיקוס בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, על בסיס הודאה לפני מדובב ושחזור שבו טען כי זרק את הגופה במטמנת דודאים. אלא שב-10 ביוני 1995 בעת שהערעור עמד בפני בית המשפט העליון, נתגלו באופן מקרי שרידי גופתה בבור ניקוז בפאתי באר-שבע, הרחק מהמקום בו נטען שאל-עביד זרק את גופתה.

הדיון בפרשה הוחזר לבית המשפט המחוזי למשפט חוזר ואל-עביד הורשע שוב, למרות שלא נמצא קשר בינו לבין הגופה ומקום מציאת הגופה. בערעור על ההרשעה, בית המשפט העליון זיכה אותו מרצח, אך הותיר את ההרשעה באונס על כנה. בעקבות כך העניין הגיע לדיון נוסף בבית המשפט העליון בהרכב מורחב של 9 שופטים. בהרכב זה הורשע אל-עביד גם ברצח, ונגזר עליו עונש מאסר עולם.

הרצח וההרשעה של אל-עביד טלטלו את המדינה בין היתר של מחלוקת על זהות הרוצח. אל-עביד טוען עד היום שלא הוא ביצע את המעשה. לאחר מאבק משפטי ארוך, בקשתו למשפט חוזר נדחתה, וב-2008 החליט הנשיא דאז שמעון פרס, לקצוב את עונשו ל-27 שנות מאסר. גם בני משפחתה של קיקוס מטילים ספק בכך שאל עביד הוא הרוצח.

הפופולריים