נציב תלונות הציבור: "היה ראוי שהשופט מזוז יימנע מאמירתו על השר אוחנה"

נציב התלונות: "היה ראוי שמזוז יימנע מאמירתו"
השופט התבטאותו על "שר משפטים לעומתי", שופט העליון מני מזוז מסר את תשובתו לנציב קבילות השופטים שבדק תלונות שהוגשו נגדו: "השבתי באופן כללי בנוגע לתופעה שאינה חדשה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר אמיר אוחנה, השופט מני מזוז
צילום: צילומים: פלאש 90

נציב תלונות הציבור על שופטים, אורי  שוהם, קובע כי היה ראוי ששופט בית המשפט העליון מני מזוז יימנע מהאמירה "שר לעומתי" אגב התייחסות לשר אוחנה. בהתייחסותו לנושא סיפק היום (שני) מזוז הבהרה להתבטאות מכנס חיפה לפני שבעה חודשים שעוררה סערה ואמר: "חוששני שהמתלוננים לא ירדו לסוף דעתי. בתשובתי נמנעתי מהתייחסות ספציפית לדברים של השר ולטענותיו, אלא השבתי באופן כללי בנוגע לתופעה של שר לעומתי שאינה חדשה, תוך דוגמא היפותטית בהתייחס לשר לאיכות הסביבה, ותוך אמירה כללית כי מצב של שר לעומתי הוא מצב בעייתי המקשה על תפקוד המשרד".

מזוז נשאל בכנס על הביקורת שהשמיע אמיר אוחנה והשיב כי "המצב של שר משפטים לעומתי הוא בעייתי, מטריד ומציק". מאוחר יותר, בעקבות עתירה שהגיעה אליו, הוא אף הקפיא זמנית את כוונת אוחנה להאריך את כהונתו הזמנית של דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה.

בהסבר שמסר לנציב מזוז המשיך וכתב: "הדגשתי כי קביעת זהות השר אינה עניין למערכת המקצועית. ביטאתי עמדה כללית באשר לקושי הנוצר בתפקוד משרד כאשר קיים עימות בין השר לבין הדרג המקצועי. הדברים לא ביטאו ביקורת או עמדה על פעולה או החלטה קונקרטית של שר המשפטים, בוודאי לא בנוגע למינוי ממלא פרקליט המדינה".

נציב תלונות הציבור: "היה ראוי להימנע מאמירת הדברים"

נציב תלונות הציבור השיב על ההסבר שסיפק שופט העליון כי "היה ראוי להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו", זאת מעצם האפשרות שדבריו יתפרשו כהתייחסות ספציפית לשר אוחנה. עוד כתב שוהם בתגובה לשלוש תלונות שהוגשו אליו בעניין, כי הוא לא רואה לייחס למזוז אי אמירת אמת. עם זאת, הוא הוסיף כי "על כל שופט, וכל שכן שופט בעליון, להיות תמיד זהיר בהתבטאויותיו".

לפני חודש דחה מזוז את בקשת אוחנה שיפסול את עצמו מלדון בעתירות שהוגשו לעליון נגד השר, בשל ההתבטאות בכנס ובטענה שהיה בעבר היועץ המשפטי לממשלה. השר אוחנה הגיש לבית המשפט העליון את הבקשה וטען כי החלטת השופט להוציא צו המונע את הארכת מינוי דן אלדד היא שערורייתית. לדבריו, מזוז הוא שופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדו ו"טוב היה עושה אם היה פוסל עצמו מלדון בסוגיה בה בעצם הכריע כבר מראש, בפומבי ובאופן ברור ומובהק".

הפופולריים