ביהמ"ש דחה את בקשת נתניהו: יידרש להתייצב לפתיחת משפטו

ביהמ"ש קבע: על רה"מ להתייצב לפתיחת משפטו
השופטים דחו גם את בקשת ראש הממשלה להוסיף עוד סנגור בדיון לכל נאשם • בהחלטתם נימקו השופטים: "תרומתו של הנאשם בדיון תתמצה בכל שהוא יאשר שקרא את כתב האישום והבין את תכנו" • בסביבת ראש הממשלה אומרים כי הוא יתייצב לפתיחת משפטו "בלי חוכמות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: צילום: פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (רביעי) את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, וקבע כי עליו להתייצב לדיון פתיחת משפטו ביום ראשון הקרוב. בנוסף נדחתה הבקשה לאפשר לכל נאשם להוסיף סנגור נוסף לדיון, למרות ההגבלות לסנגור אחד לנאשם עקב מגפת קורונה. בסביבת ראש הממשלה אומרים כי הוא יתייצב לפתיחת משפטו "בלי חוכמות". 

השופטים דחו את טענת ראש הממשלה שנוכחתו אינה נחוצה למעמד ההקראה וכתבו כי "תרומתו של המבקש בדיון תתמצה בכך שהוא יאשר כי קרא את כתב האישום והבין את תכנו". הם הוסיפו כי "לדברי נתניהו הוא קרא את כתב האישום כמה פעמים והבין את תכנו, אך זו בדיוק "התרומה" הנדרשת ממנו – להתייצב לדיון ולאשר את הדברים". 

כמו כן בנוגע לטענה על הבעיתיות בכניסת המאבטחים לאולם בשל הגבלות משרד הבריאות, הוסיפו השופטים: "בקביעת הנוכחים שייכנסו לאולם נלקח בחשבון הצורך בנוכחות מאבטחים. לעניין ההסדרים הקונקרטיים, על הגורמים המופקדים על נושא האבטחה לתאם את הנושא מול הגורמים הרלוונטיים בבית המשפט". 

השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם דחו גם את הבקשה לאפשר כניסת סנגורים נוספים לאולם הדיונים. הם כתבו כי "נוכח הצורך בשמירת מרחק בין הנוכחים באולם, לא ניתן להגדיל את מספרם מעבר לזה שכבר נקבע. להשלמת התמונה יצוין, כי בשל המגבלות הקיימות, נערך בית המשפט באופן מיוחד, תוך הקצאת מספר אולמות בהם ניתן יהיה לצפות בדיון בטלוויזיה במעגל סגור". 

נתניהו הגיש לבית המשפט את הבקשה אתמול למרות התנגדות הפרקליטות. בבקשה ציין ראש הממשלה כי נוכחתו בדיון תחייב גם את נוכחותם של כחמישה מאבטחים, מה שלא יאפשר את קיום הדיון בהתאם להנחיות משרד הבריאות, לפי נתניהו. עוד מצוין בבקשה כי היעדרות ראש הממשלה לא תגרור דחייה של הדיון, ולא תשפיע בצורה כלשהי על ההליך המשפטי. נתניהו גם טוען כי היעדרו יחסוך למדינה כסף רב בשל עלויות האבטחה.

עוד קודם להגשת הבקשה הרשמית, תקפו עורכי הדין של נתניהו את הפרקליטות, בתגובה להתנגדותה לאי התייצבות של ראש הממשלה לפתיחת משפטו. "אין מנוס מלקבוע שתגובת הפרקליטות אינה נובעת ממניעים ענייניים, אלא באה לשרת את המסע התקשורתי להציג תמונה של ראש הממשלה על ספסל הנאשמים, כהמשך לקמפיין 'רק לא ביבי'", נמסר מפרקליטי ראש הממשלה.

בתגובה להודעת סנגורי נתניהו, בפרקליטות תקפו בחזרה: "הודעתם בלתי מתקבלת על הדעת, מעבר לכך שהיא כוזבת ומתלהמת. בקשת הסנגורים שראש הממשלה לא יתייצב להקראה עם יתר הנאשמים נשענה על נימוקים הקשורים באבטחה ועלויות. לא היה בה שום נימוק שקשור להצגת תמונה של מר נתניהו על ספסל הנאשמים.


"ממילא תגובת הפרקליטות לא התייחסה לשיקול הזה בשום אופן, אלא לשיקולים ענייניים בלבד. צר לנו על כך שעורכי הדין נתנו ידם להתקפה פראית נגד עמיתיהם".

הפופולריים