סמוטריץ': פסיקת בג"ץ חמורה מאוד בהיבט הדמוקרטי והמשפטי

סמוטריץ': פסיקת בג"ץ – חמורה דמוקרטית ומשפטית
שר התחבורה לכאן רשת ב: "פסק דין אקטיביסטי מאוד ויש בו אמירות מסוכנות רבות" • השופט בדימוס מצא על פסיקת בג"ץ: אני הייתי מקבל את העתירות. בדקו את העצים ולא ראו את היער • התנועה לאיכות השלטון: שופטי בג"ץ הבינו את מקומם • עוד אמרו בתנועה שפסק הדין משקף את טענתם • השרה רגב: "טוב עשו שופטי ירושלים שלא התערבו. יש ריבון בישראל - העם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'
צילום: צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מימינה אמר הבוקר (חמישי) כי פסק הדין של בג"ץ בסוגיית הסכם הקואליציה הוא פסק דין חמור מאוד בהיבט הדמוקרטי והמשפטי. "בית המשפט אומנם החליט שלא להתערב בהסכם אך נימוקיו פורשים תשתית משפטית שתאפשר לו להתערב בעתיד בכל נושא, ובכלל זה בהליכי חקיקה ובשיקול הדעת של חברי הכנסת. זה פסק דין אקטיביסטי מאוד ויש בו אמירות מסוכנות רבות", אמר השר בריאיון לירון דקל ולחיים לוינסון בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם השר סמוטריץ' בכאן רשת ב

סמוטריץ' התייחס גם לאפשרות שימינה תהיה חלק מהממשלה ואמר כי אם לא תינתן למפלגה יכולת להשפיע – היא לא תהסס לשבת באופוזיציה: "אם אנחנו שותפים ויש לנו יכולת השפעה אז נהיה בפנים. נתניהו לא מנהל כרגע משא ומתן. זאת ממשלה ששברה שמאלה חזק מאוד ואנחנו חושבים שצריך לאזן אותה ימינה".

השופט בדימוס מצא: אני הייתי מקבל את העתירות

השופט בדימוס אליהו מצא מתח ביקורת חריפה על פסק הדין של בג"ץ. לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב אמר: "הוחמצה הזדמנות בלתי חוזרת להניח תשתית ערכית למוסדות השלטון בישראל. מטריד אותי שהכשירו את שיקול הדעת של נתניהו לקבל את המשרה. הכשירו אינטרסים צרים של שני פוליטיקאים להחזיק בשלטון - לא הכרעה דמוקרטית".

השופט בדימוס הוסיף: "במדינה שמכבדת את עצמה אף חבר פרלמנט לא לוקח לעצמו תפקיד כשיש נגדו כתב אישום כל כך חמור. השיקולים הערכיים תמיד היו חלק מההחלטה. החתימה פה־אחד מחשידה אותם ומדאיגה אותי, ציפיתי שיהיו בין השופטים מי שיתנגדו".

האזינו לריאיון עם השופט בדימוס מצא בכאן רשת ב

עוד אמר מצא: "אני הייתי מקבל את העתירות. משוכנע שגם כמה מחבריי ותיקי העליון היו עושים כך. כשרואים את ההנמקות, מבינים שבמקום לראות את הפיל שבחדר, בדקו את העצים ולא ראו את היער. והדבר הזה משאיר אותנו עם הבעיה הקשה של מה יהיה מחר, הרי נתניהו לא יכול לכהן כשר, אבל כראש ממשלה כן".

בתוך כך, ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, אמר מוקדם יותר היום בכאן רשת ב כי הוא חרד לדמוקרטיה הישראלית ולמדינת ישראל. לדבריו, הדמוקרטיה חלשה ושברירית ויש הידרדרות מוסרית. חולדאי אמר כי אינו מאוכזב מהחלטת בג"ץ הלילה כי הוא אדם ריאלי ומבין את האילוצים, אך לפני 15 שנה היה מתקבל פסק דין אחר.

האזינו לריאיון עם חולדאי בכאן רשת ב

עורכת הדין דפנה הולץ-לכנר, שייצגה קבוצת עותרים נגד הסכם הקואליציה, אמרה במשדר כי הופתעה והתאכזבה מהחלטת בג"ץ. לדבריה, מדובר במקרה חריג ונדיר המצדיק התערבות של בית המשפט. היא העריכה כי בית המשפט העליון בתקופתו של אהרון ברק היה נוהג אחרת ומעניק משקל גם לסוגייה הערכית.

עורך הדין תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון התייחס הלילה לפסיקת בג"ץ, בנוגע לעתירות נגד ממשלת נתניהו-גנץ, ואמר: "שופטי בג"ץ הבינו את מקומם במארג שנוצר". בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה", בכאן רשת ב, אמר נאור "זה מה שמשתקף בפסק הדין". בתנועה לאיכות השלטון הוסיפו כי הם מכבדים את הפסיקה, אך יחד עם זה, מוסרית וערכית, לא ניתן להשלים עם ראש ממשלה נאשם בפלילים וכי בכוונתם לקיים הפגנת ענק במוצאי שבת.

חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה: "גם אם זה חוקי, זה לא פחות מסריח. נבחרי הציבור צריכים לקבל גם החלטות מוסריות". זנדברג הוסיפה כי נתניהו היה צריך להתפטר מזמן ולא לגרור את כל המדינה ל"טירוף הזה".

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד מימינה אמרה כי טוב שבית המשפט נמנע מלהתערב. לדברי שקד, הטלת המנדט על ראש הממשלה הוא שיאו של תהליך פוליטי מובהק שמממש את בחירת העם. בליכוד ביקשו מחברי הכנסת שלא להגיב להחלטת בג"ץ, אך עוד לפני כן שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה כי " טוב עשו שופטי ירושלים שלא התערבו. יש ריבון בישראל - העם - והוא אמר את דברו". 

העותרים מבכירי ההייטק האקדמיה החינוך והביטחון, באמצעות עורך הדין דפנה הולץ-לכנר, מסרו בתגובה להחלטה כי "אנו נותנים אמון מלא בבית המשפט. גם אם פיללנו וציפינו להחלטה אחרת, אנו מכבדים את החלטתו של בית המשפט בעתירתנו". העותרים המשיכו ואמרו כי ימשיכו להשפיע ולהיאבק על שמירת שלטון החוק, טוהר המידות של נבחרי ציבור, ערכי המוסר ועקרונות הדמוקרטיה של ישראל, בכל דרך אפשרית ובמסגרת החוק.

בג"ץ קבע פה-אחד כי אין עילה להתערב בהטלת הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו ולא בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. חמש מהעתירות ביקשו לקבוע כי לא ניתן להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על חבר כנסת שנאשם בפלילים, ובכך לפסול את נתניהו מלכהן בתפקיד. שופטי בית המשפט העליון פרסמו את פסק הדין אחרי שדנו בתחילת השבוע שעות ארוכות בעתירות, בהרכב של 11 שופטים.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, אמוץ שפירא ויערה שפירא

הפופולריים