הרצח בבת ים: החשוד ישב בכלא לאחר שהיכה את בת זוגו

הרצח בבת ים: החשוד ישב בכלא בשל עבירות אלימות
גופת האישה התגלתה בדירה בעיר, ומותה נקבע במקום. בן הזוג, בן 55, התקשר שיכור למשטרה, אמר שביצע את הרצח - ונעצר • ארגוני נשים: "הסגר משאיר נשים עם מי שפוגע בהן" • בעקבות הרצח בחולון בשבוע שעבר, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים יכנס דיון בעניין הפיקוח על אסירים מסוכנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת רצח בבת ים 03.05.20
צילום: צילום: דוברות מד"א

גבר בן 55 נעצר הערב (ראשון) בחשד שרצח את בת זוגו בת ה-50. גופת האישה התגלתה בדירה ברחוב יוספטל בבת ים, ומותה נקבע במקום. החשוד התקשר למשטרה כשהוא שיכור, ואמר כי דקר למוות את האישה. מבדיקת פרטי החשוד עולה כי בינו לבין הנרצחת היה מקרה קודם של אלימות, בגינו ריצה הגבר עונש מאסר של חצי שנה.

אותו מקרה אלימות קודם בין בני הזוג אירע ב-2014. השניים היו יחד בבית כשהם שיכורים. החשוד משך בחוזקה ברגליה של בת הזוג בגלל שכעס עליה, וכתוצאה מכך האישה נפלה על הרצפה ונחבטה בגבה. כעבור כמה דקות, החשוד ניגש אל בת הזוג, חבט בה באמצעות חפץ כהה וגרם לדימום בראשה. בן הזוג עזב את הדירה בלי להגיש לאישה עזרה.

מהבקשה למעצר עד תום ההליכים בשנת 2014 עולה שלחשוד הייתה הרשעה בעבירה זהה כלפי בת זוג קודמת משנת 2003 בגינה ריצה שישה חודשי עבודות שירות. בבקשת המעצר נכתב: "מסוכנותו של המשיב נלמדת הן מהאירוע האלים והחמור המתואר באישום הראשון והן מהאירוע המתואר באישום השני, ומעברו המלמד על נטיותיו לנהוג באלימות כלפי בנות זוגו. מדובר במשיב אשר מסוכנתו רבה כלפי המתלוננת (הנרצחת) ולא ניתן להפיגה אלא במעצרו מאחורי סורג ובריח״.

מנכ״לית שדולת הנשים מיכל גרא מרגליות אמרה הערב כי ״האישה שנרצחה הערב בבת ים היא החמישית במספר שנרצחת מאז תחילת הבידוד החברתי. הסגר בבתים משאיר נשים נפגעות אלימות עם מי שפוגע ומאיים עליהן, ויחד עם אי הוודאות החריף והמשבר הכלכלי הגדל נוצר סיר לחץ קטסטרופלי עבור נפגעות אלימות.

"העלייה החדה ברציחות ובדיווחים למוקדי הסיוע תואמת את העלייה שאנחנו רואות במקומות נוספים בעולם. למרות זאת, הממשלה התנערה מכל התחייבויותיה לתקצוב מקיף של התוכנית הלאומית למיגור אלימות במשפחה. זאת רשלנות פושעת, והכתובת מזמן נמצאת על הקיר, ולא מקבלת מענה הולם״.

אורה כורזים יו"ר ארגון ויצו מסרה: "רצח שני בתוך יומיים, וזה רק קצה הקרחון של גל אלימות במשפחה השוטף את המדינה מתחילת משבר הקורונה. הרציחות האלה חייבות להוות קריאת השכמה לציבור כולו ולממשלה, שצריכים להירתם למניעת האלימות במשפחה. בשעה זו חיות מאות אלפי נשים וילדיהן תחת אלימות מתמשכת, תוקפנות ופחד, מצויות במצב 'שבי' עם בן זוג אלים, ללא גישה בטוחה לגורמי סיוע הקלות הסגר מזמנות לצערנו גל נוסף של אלימות מתוך מצוקה ורצון להמשך השליטה במערכת היחסים".

רק לפני חמישה ימים נרצחה אישה בחולון - מסטאול אלאזה. בן הזוג, מאנדפרו אלאזה בן ה-37, נעצר והודה במעשה. בחקירות, ניסה מאנדפרו לשכנע את השוטרים שלא תכנן את הרצח מראש ואמר להם שאיבד את עשתונותיו בהחלטה רגעית. ״היה לנו ריב. רבנו מי יכין את ארוחת הערב. היא לא רצתה להכין לי אותה. אני במצב לא פשוט. אני מבולבל״, אמר החשוד. לדבריו, הוא רצח את אשתו מפני שסבר שהיא בוגדת בו עם חברו הטוב.

האישה, בת 30, נמצאה אתמול ללא רוח חיים בחדר מדרגות בבניין מגורים ברחוב הערבה בחולון, כשעל פי החשד בעלה דקר אותה. שני ילדיהם, בני 6 ו-14 היו עדים לרצח. אחד מהם ניסה להיאבק באביו ולהגן על אימו.

מאנדפרו נעצר באוגוסט 2019 על עבירות אלימות במשפחה כלפי אשתו, ונשפט לעשרה חודשי מאסר. הוא שוחרר מהכלא ב-11 במארס השנה, ומאז ששוחרר לא התקבלו דיווחים בעניינו.

על רקע הרצח בחולון, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים יכנס דיון בעניין הפיקוח על אסירים מסוכנים. עיקר הדיון יעסוק בממשק בין שירות בתי הסוהר למשטרה והליקוים שיש בדיווחים על שחרור אסירים בגין אלימות במשפחה ואסירים מסוכנים בכלל.


4 בני אדם התאבדו לאחרונה על רקע אלימות במשפחה

בתקופה האחרונה אירעו ארבעה מקרי התאבדות על רקע אלימות במשפחה. כך מסר היום נציג משרד הרווחה בדיון שנערך בכנסת בוועדה המיוחדת לעייני עבודה ורווחה. לדברי הנציג חגי מויאל מדובר בהתאבדויות של שני גברים ושתי נשים. עוד דיווח נציג משרד הרווחה כי לאחרונה חלה עלייה של כ-20% במקרים של אלימות במשפחה.

יו"ר הוועד ח"כ עאידה תומא סלימאן אמרה בדיון: "מתחילת הסגר הרבה נשים נכנסו לבתים ובעצם נכנסו למלכודת נכנסו למקום הכי מסוכן עבורן. אסור להן להישאר במקום שיש בו אלימות".

ח"כ פנינה תמנו שטה התבטאה לגבי הרצח של מסטאול אלאזה בשבוע שעבר ואמרה: "איזה טיפול הגבר הרוצח קיבל? התסקיר שלו קבע כי יש סכנה ממנו, אז מה עשו?".

הפופולריים