בג"ץ הקפיא בצו ביניים את המשך כהונת מ"מ פרקליט המדינה

בג"ץ הקפיא בצו ביניים את המשך כהונת דן אלדד
זאת בעקבות עתירת עשרה עורכי דין שדרשו למנוע את האפשרות להאריך את כהונתו הזמנית של אלדד בפרק זמן נוסף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עו"ד דן אלדד
צילום: דוברות משרד משפטים

בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו ביניים שמקפיא את המשך כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, ואוסר למנות לו מחליף עד להחלטה אחרת. הצו הוצא בעקבות עתירה שהגישו עשרה עורכי דין שדרשו למנוע את האפשרות להאריך את כהונתו הזמנית של אלדד בפרק זמן נוסף. לטענתם, הארכת כהונתו לוקה בחוסר סבירות קיצוני בשל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

העתירה הוגשה נגד כוונת שר המשפטים אמיר אוחנה להאריך כהונת ממלא המקום, על אף שהוא טרם הודיע על כך. אלדד עצמו מתלבט אם להסכים להארכת כהונתו, ומתקיימים מגעים בינו לבין צמרת משרד המשפטים. אוחנה עדיין לא פנה לנציב שירות המדינה, שעימו הוא אמור להתייעץ בעניין מתן הארכה בשלושה חודשים. גם עמדת נציב שירות המדינה בעניין טרם פורסמה. היום אמור היועץ המשפטי לממשלה להגיש את עמדתו בתשובה לעתירות נגד ההסכם הקואלציוני, ובכלל זה הסעיף שלא מאפשר מינוי בכירים בחודשים הקרובים, סעיף שזכה לכינוי "סעיף דן אלדד".

בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב' מייק בלס, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ומי שייצג את מנדלבליט סביב פרשת הרפז, מתח ביקורת על אלדד ורמז כי העלת הפרשה בעיתוי זה מטרתה לעשות ספין. "הגיע הזמן להניח לפרשה הזאת", אמר בלס. "בית המשפט ניתח את הסוגייה, בדקו את הפרשה וטחנו אותה. תמיד כשמתקרב המשפט של ראש הממשלה, עולים פתאום דברים. העיתוי מעורר שאלה. דן אלדד מחכה לזה מתחילת הקדנציה, ופתאום, רגע לפני סיום שלושת החודשים - מעלים את זה?".

לדבריו, "צר לי שעוסקים במלחמות יהודים במקם לעסוק בייצוג המדינה במלחמה בפשע. אני בספק רב אם יכול להתגלות משהו מהותי שנוגע לעילת סגירת התיק ב-2015. אם דן אלדד מסתכל על הפרקילטות ורואה שלא יכול לנהל אותה, צריך לומר לשר שהמערכת חשובה מזה ולבקש לא להאריך".

במקביל, ליד בית המשפט העליון התקיימו היום שתי הפגנות בעד ונגד התערבות בג"ץ בשאלת כהונת ראש הממשלה תחת כתב אישום. בהפגנת ארגון "אם-תרצו" השתתפו כמאה וחמישים בני אדם והם קראו לבית המשפט לכבד את ההכרעה הדמוקרטית ולהימנע מלהתערב בשאלה מי יעמוד בראשות הממשלה. מולם ניצבו מפגיני ארגון "הדגלים השחורים" שאמרו כי ימשיכו להגן על המוסדות הדמוקרטיים כדי שיוכלו לפסוק ללא פחד. בשבוע הבא ידון בג"ץ בהרכב מורחב בעתירות הדורשות שלא להטיל על ראש הממשלה נתניהו את הרכבת הממשלה הבאה בשל כתב האישום נגדו.

הפופולריים