משבר חוקתי: יו"ר הכנסת לא קיים את פסיקת בג"ץ, ומנע הצבעה על מחליפו

משבר חוקתי: יו"ר הכנסת לא קיים את פסיקת בג"ץ
יו"ר הכנסת המתפטר השיב לשאלת בית המשפט מדוע לא כינס את מליאת הכנסת לבחירת יו"ר חדש כפי שהורה לו בג"ץ בפסיקתו: "אני מאמין שפסק הדין עלול להוביל, שלא מדעת, למשבר חוקתי, שלא נראה כמותו מאז קום המדינה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלשטיין, 25.03.20
צילום: -

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שנדרש להשיב לבג"ץ מדוע לא מילא אחר פסיקתו לכנס את מליאת הכנסת עד היום כדי לדון בבחירת יו"ר חדש, השיב לפני שעה קלה (רביעי) ואמר כי הוא מצר על שבית המשפט בחר באופן תקדימי, כלשונו, להתערב בעבודתה של הכנסת ובשיקול דעתו שלו, אך צו מצפונו לא מאפשר לו לקיים את פסק הדין.

"בשל כך הודעתי על התפטרותי", כותב אדלשטיין ומוסיף: "היא תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות ולאחר מכן יוכל מי שיתמנה לקבל כל החלטה שימצא לנכון לקבל בהתאם לשיקול דעתו". אדלשטיין כותב: "אני מקווה שבית המשפט הנכבד יכבד לכל הפחות את שיקול דעתי הפעם לגבי עצמי ולגבי החלטתי זו. איני מעונין לבזות את בית המשפט הנכבד, אך לנוכח פסק דינו אני חש שנקלעתי למצב בלתי אפשרי ולכן הודעתי על התפטרותי".

בפתח תשובתו לבג"ץ כותב יו"ר הכנסת המתפטר כי לטעמו פסק דינו של בית המשפט, שניתן זמן קצרצר לאחר שהגיש את תגובתו, לא שקל את מלוא הטיעונים ששטח אדלשטיין בפניו. "כמי שעמד שנים רבות בראש הכנסת אני מאמין שפסק הדין עלול להוביל, שלא מדעת, למשבר חוקתי, שלא נראה כמותו מאז קום המדינה", הוא כותב. "בית המשפט הנכבד נגרר שלא בטובתו לתוך משא ומתן פוליטי שעוד נמצא בראשיתו ושהוא אינו צד לו ואינו מצוי בנבכיו. אני סבור שאילו בית המשפט הנכבד היה ממתין עם פסק דינו, יתכן והמציאות הפוליטית המשתנה תדיר בכל יום בישראל הייתה משתנה גם אז". 

הוועדה המסדרת דנה אחר הצוהריים במצב שנוצר. היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון אמר בדיון כי עמדת היעוץ המשפטי לכנסת היא שאם אין צו משפטי של בג"ץ המפקיע את כהונתו של אדלשטיין כבר היום, ויו"ר הכנסת יתמיד בסירובו - אז אין כלים בתקנון לעקוף את זה ולקיים בכל זאת את ההצבעה על יו"ר חדש כבר היום. 

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן שאל מהו המועד הקרוב ביותר שאפשר לקיים הצבעה. ינון השיב כי בהיעדר הנחיות אחרות מבית המשפט, מי שיהיה יו"ר הכנסת בפועל, עמיר פרץ, יוכל לפנות לוועדה המסדרת ולבקש לקיים דיון, ביום ראשון הקרוב. אם הוועדה תאשר לו, אפשר יהיה לקיים הצבעה כבר ביום ראשון. כשנשאל אם אפשר יהיה לכנס דיון הערב אם העליון יקבע שהתפטרות אדלשטיין נכנסה לתוקף היום, ענה ינון: "כן. אז תוקדם כהונתו של יו"ר הכנסת בפועל".

אדלשטיין הודיע הבוקר עם פתיחת ישיבת מליאת הכנסת על התפטרותו מתפקידו כיושב ראש הכנסת. בנאום שנשא הוא תקף את בג"ץ: "החלטת בית המשפט שגויה וחמורה, ומביאה לידי ביטוי ליקוי מאורות מסוכן. לא אניח לישראל להידרדר לאנרכיה, לא אתן יד למלחמת אחים". 

בעקבות ההחלטה הוגשו לבג"ץ בקשות להכריז כי ביזה את בית המשפט במהלך. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש את תשובתו לבג"ץ וכתב שעל אדלשטיין היה לקיים את הפסיקה. לדבריו, "הודעתו של אדלשטיין על התפטרותו מתפקידו, איננה מאפשרות את הימנעותו מקיום פסק הדין". היועץ המשפטי לכנסת הגיש גם הוא את תגובתו לבג"ץ וכתב: "יו"ר הכנסת מסר שאין בכוונתו לכנס מליאה להצבעה. הגורם היחיד שיכול כרגע לכנס אותה הוא אדלשטיין ובלי הוראת בית המשפט, אי אפשר לכנס אותה כפי שהורתה הפסיקה". 

ההתפטרות תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות, שבמהלכן יכול יו"ר הכנסת היוצא לחזור בו מהצהרתו. עם זאת, הוא כבר שוחח עם ותיק חברי הכנסת עמיר פרץ, והודיע לו שביום שישי הוא ייכנס לתפקיד במקומו. אם אדשלטיין לא יחזור בו, התפקיד יעבור לוותיק חברי הכנסת, שהוא אחד מארבעה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, צחי הנגבי, משה גפני או עמיר פרץ. אם פרץ הוא זה שיחליפו - ייתכן שיוותרו בכחול לבן על הניסיון להציב בתפקיד את חבר הכנסת מאיר כהן.

הפופולריים