יו"ר ועדת הבחירות: שוקל הקמת ועדת ציבורית לבדיקת דליפת פנקס הבוחרים

הנדל: שוקל ועדה לבדיקת הדלפת פנקס הבוחרים
השופט ניל הנדל סבור כי אין לו סמכות למנוע את השימוש ביישומון במערכת הבחירות. היועמ"ש: הוראות חוק הגנת הפרטיות הופרו לכאורה. כזכור, בשבוע שעבר פורסם כי פרצת אבטחה ביישומון "אלקטור" שבשימוש הליכוד חשפה פרטים של מיליוני ישראלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קלפי, פתקי הצבעה, בחירות 09.04.2019
צילום: צילום: יונתן זינדל פלאש 90

בעקבות החשד לדליפת פנקס הבוחרים מאפליקציה שבה השתמשה מפלגת הליכוד, שוקל יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, להקים לאחר הבחירות ועדה ציבורית לבחינת הסוגיות המתעוררות במפגש שבין פרטיות וטכנולוגיה בכל הקשור לדיני הבחירות. באשר לשימוש ביישומון במערכת הבחירות הזו סבור הנדל כי אין לו סמכות בחוק הבחירות למנוע את השימוש בו.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מסר לשופט הנדל כי הוראות חוק הגנת הפרטיות הופרו לכאורה, וכי הפרשה נמצאת בבדיקת הרשות להגנת הפרטיות שבמשרד המשפטים. הנדל הביע תקווה כי החקירה תסתיים עוד בזמן מערכת הבחירות הנוכחית.

הנדל אמר כי השימוש ההולך וגובר באפליקציות ומאגרי מידע שמגדיל את החשש מפני פגיעה בפרטיות, מצריך לשקול חשיבה נוספת בנושא "לשם קביעת הסדרים נוספים שלא קיימים היום בחוק". לדבריו, על הוועדה יהיה לעסוק גם בסוגיות נוספות שעולות מבחינת הפרטיות והטכנולוגיה, כמו הפצת תעמולת בחירות בניגוד לדין באמצעים טכנולוגים שמקשים על איתור מפרי הדין.

בשבוע שעבר פורסם כי פרצת אבטחה ביישומון "אלקטור" שבשימוש הליכוד חשפה פרטים של מיליוני ישראלים. בעקבות הפירצה נחשף פנקס הבוחרים ובו פרטים, שמות, כתובות, תעודות זהות וטלפונים של כ-6.5 מיליון ישראלים. איש אבטחת המידע רן בר זיק, פרסם כי היישומון נסגר בסיוע מערך הסייבר. לא ידוע אם גורמים עוינים הצליחו לגנוב את מאגר הנתונים.

הפופולריים