"זה יעלה 300 אלף דולר": חשד לשוחד בעיריית קריית מוצקין

"יעלה 300 אלף": חשד לשוחד בקריית מוצקין
האם ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, דרש מאיש עסקים לשלם לו שוחד בתמורה לתמיכת העירייה בפרויקט דיור מוגן שביקש לקדם? כך מעיד בשבועה אותו איש עסקים במסגרת תביעת לשון הרע שמתנהלת בימים אלו בבית משפט השלום בחיפה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבי בן גלים, שוחד בקריית מוצקין
צילום: בלי

בבית משפט השלום בחיפה מתנהלת בימים אלה תביעת לשון הרע שהגיש ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי, אחד מראשי הרשויות הוותיקים בישראל. במהלך הדיונים נקרא לתת עדות אחד מאנשי העסקים המוכרים והחזקים בצפון, גבי בן גלים, המצוי בסכסוך ממושך עם צורי. "חיים צורי התחיל למרר את חיי העסקיים בגלל שפשוט לא הסכמתי לתת לו שוחד", אמר בן גלים. צורי הגיב לאחר הדיון: "חוץ משקרים לא נשמע פה כלום. בן גלים שקרן כרוני". 

איש העסקים העלה, בפעם הראשונה, ודווקא בין כותלי בית המשפט, את הטענה שצורי דרש ממנו תשלום שוחד - טענה, שאולי תוביל לתיק משפטי חדש. האם צורי דרש מאיש עסקים לשלם לו שוחד בתמורה לתמיכת העירייה בפרויקט דיור מוגן שביקש לקדם? כך מעיד אותו איש עסקים במסגרת תביעת לשון הרע.

אבל ראש העירייה לא התנהל באופן ישיר מול הקבלן, כאן נכנס לתמונה נתן פיקהולץ, בעל עסק, שנחשב לידידו של צורי, וגם ניהל בעבר את קבוצת הכדורסל של קריית מוצקין. פיקהולץ, לטענת בן גלים המתווך, ינסה להוציא את עסקת השוחד הזאת אל הפועל.

פיקהולץ לבן גלים: "תקשיב לי טוב - אם אתה רוצה לעשות את המהלך הזה, צריך לשים מקדמה"

"פיקהולץ אמר לי תשמע, 'אתה רוצה בית אבות נכון?' אמרתי לו ברור שאני רוצה. 'זה יעלה לך לפחות 300 אלף דולר'. אני הבנתי שהוא מדבר בשמו של צורי", אמר בן גלים בעדותו. והנה השיחה בין בן גלים ופיקהולץ שנועדה להוציא את העסקה אל הפועל.

בן גלים: "תראה בוא אני אגיד לך בגילוי לב, אני, אני פוחד מצורי, אני מדבר ברצינות, אני פוחד ממנו. הוא רימה אותי כבר לפחות שלוש פעמים, הוא רימה אותי ממש. אז אני לא מאמין, אני לא יכול, אתה אמרת לי גבי כאילו אני".

פיקהולץ: "שמע גבי, אני לא יודע מה מערכת היחסים שלך, אני אמרתי לך אחת, שתיים, שלוש ואני אחראי".

לאחר השיחה, גבי בן גלים עדכן את המשטרה בשיחות שהוא מקיים עם פיקהולץ ובהנחייתם הוא התחיל להקליט את השיחות. פיקהולץ: "אבל אם אתה לא תשים, כמו שאתה מפחד, גם הצד השני מפחד. מה לעשות, זה טבע העולם, אנחנו לא המצאנו את הגלגל, לכן אז אמרתי לך, אני נותן לך בטוחה שתהיה רגוע".

בן גלים: "לא, אני נתתי לך הצעה הכי טובה בעולם".

פיקהולץ: "חשבנו בהתחלה על משהו אחר, אתה אמרת משהו אחר, אפשר לגמור את הזה אבל אם לא תשים מקדמה, גבי"

בן גלים: "מה מקדמה, על מה מקדמה?"

פיקהולץ: "תקשיב לי טוב, אם אתה רוצה לעשות את המהלך הזה, צריך לשים מקדמה, אוקיי?  אם, אתה תקבל צ'ק בטוחה".

בן גלים יסכים בסופו של דבר לשלם את המקדמה, אבל בשביל לסלק את החשדנות, הוחלט שאחריה תחולק עסקת השוחד לעוד שלושה תשלומים, בהתאם להתקדמות הליך אישור פרויקט הדיור המוגן. התשלום הראשון לאחר המלצת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, השני לאחר האישור בוועדה המחוזית והאחרון לאחר קבלת היתר הבנייה לפרויקט.

בסופו של דבר, העסקה לא יצאה אל הפועל. בן גלים משוכנע שמישהו במשטרה הדליף לצורי את דבר החקירה הפרטית שהוא מנהל בהנחיית היחידה לחקירות הונאה. בן גלים: "מתקשרת דפנה (רעייתו של צורי) לרחלי (רעייתו של בן גלים). ואומרת לה 'תשמעי רחלי, אנחנו לא רוצים שום קשר אליכם יותר, אל תבואו לאסוף אותנו. התקשרתי למחרת לקצין המשטרה ואמרתי לו - 'תשמע אני כל כך פגוע מכם, אתם אפסים', הכנתי את הכל להגיש לכם אותו על מגש כסף מישהו מכם הלשין לו'".

תגובת חיים צורי: "מדובר בטענות שמרביתן ממוחזרות וישנות ובעיקר שאין בהן ממש, באשר המניע של בן גלים לטעון את אשר הוא טוען כלפי מר צורי הינו גלוי וידוע, שכן מדובר באיש עסקים אשר תולה את מצבו הכלכלי הקשה, בין היתר, במר חיים צורי. בעניין פיקהולץ מדגיש צורי, כי אינו שולט ו בדברי אחרים, יהיה המניע שלהם אשר יהיה. פיקהולץ העיד היום בבית המשפט כי אין קשר לצורי עם תוכן הדברים שהוצגו לו בבית המשפט ושהוא אינו מעורב בדברים כלל ועיקר".

הפופולריים