הקלטת השיחה למוקד 100, צילומי האבנים שנזרקו והעדויות: פרטי חקירת הירי בסלומון טקה

בלעדי: פרטים חדשים מחקירת הירי בסלומון טקה
בצילומים בלעדיים מתוך תיק החקירה אפשר לראות את האבנים שהשליכו הצעירים על השוטר לפני הירי, ובעדותו במח"ש מסר: "חשתי סכנה לחיים שלי חד משמעית, וחלילה אם קורה לי משהו הבא בתור זה אשתי והילדים". למרות הממצאים, שוקלים במח"ש להעמיד את השוטר לדין בגין גרימת מוות ברשלנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סלומון טקה והאבן שהושלכה על השוטר באירוע הירי
צילום:

עדויות, הקלטות וצילומים מתיק חקירת מותו של סולומון טקה, שנחשפו היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11, מציגים תמונה של אירוע מורכב: מקרה שאין ספק כי לא היה צריך להסתיים במוות, אך הסיטואציה המשתקפת היא של שוטר מאוים המוקף בשורת נערים שתקפו אותו באבנים.

בהקלטה של שיחת השוטר עם מוקד 100 שניות לאחר הירי, שהגיעה לידי כאן חדשות, נשמע השוטר אומר: "לכו אחורה. זרקו עליי אבנים, שתיים, השתמשתי בנשק. צריך לפה מד"א זריז". המוקדנית עונה: "איפה אתה נמצא?". שוטר: "שיירה 46. זריז, תביאו לפה כבר ניידת".

עוד פורסם לראשונה היום בחדשות הערב הם צילומי האבנים, שעל פי הממצאים יודו לעבר השוטר לפני ששלף את הנשק וירה לכיוון הקרקע, כשכדור שניתז מירי זה - פגע בטקה והביא למותו. על פי מח"ש, אחת האבנים שפגעו בשוטר הייתה בממדים של 8, 12 ו-15 ס"מ. על פי עדות השוטר, שקיבלה חיזוק מעדות אחד הנערים, רגע לפני הירי טקה החזיק לבנה בידו.

השוטר שלא היה בתפקיד הגיע בשעות הערב לגן משחקים, סמוך לזירת האירוע, עם שלושת ילדיו ורעייתו. בת הזוג הבחינה בנערים שמתנכלים לילד בן 13. אתמול פורסם בהארץ כי גרסת השוטר, לפיה אותו ילד נסחט באיומים על ידי ארבעה נערים, אומתה. הילד מסר בחקירה שהנערים סחטו ממנו כספים כתשלום על סמים שלא הזמין. מזכרי החוקרים מאשרים זאת.

בתרשומת שיחת אחד החוקרים עם הנער ד': "הם הודיעו לו שאם לא יביא לו 50 שקלים עד השעה 11:00 אז הסכום עולה ל-100 שקלים, ואחר כך הודיעו שיהיה עליו לשלם 200. לדברי הנער ד', חבריו של המנוח (טקה) איימו עליו במכות, והכסף שאותו התבקש למסור היה אמור להגיע למנוח שעמד בראש החבורה. הוא מסר שהוא לא התלונן נגד הנערים כי הוא מפחד מהם".

במזכר נוסף כותב חוקר אחר: "בשיחה עם אביו של ד' עולה כי מתוך 1,000 שקלים שקיבל ליום הולדתו מסבתו, הוא מסר 200 שקלים לנערים".

בשלב הזה השוטר היורה נגש לנערים, ואז לדבריו הותקף.

עדות השוטר במח"ש: "תוך כדי שאני מסתכל לכיוון הנער שצילם בטלפון, חטפתי סלע מנער בהמשך הכביש. איך שהורדתי את הראש חטפתי אבן בכתף ימין, ובחלק אחורי של הראש פשוט כאב לי ברמות. ותוך כדי שאני מסתכל מאיפה האבנים באו אני חוטף עוד סלע"

"כשהוא פנה אליי (טקה) היה לו ריח של אלכוהול", העיד השוטר. "הוא אמר לי מי אתה, מה אתה. הסברתי לו שאני שוטר והראיתי לו תעודה והוא אמר לי זה מזויף אתה מתחזה... ואז הוא התחיל להגיד לי אתה לא יודע מה יקרה לך - אני אביא לך אנשים מהדרום, אנשים מנצרת עילית".

בבדיקה במכון לרפואה משפטית אכן נמצא אלכוהול בגופו של טקה – ברמה בינונית. על המשך האירוע סיפר השוטר במח"ש: "ראיתי שהאירוע הזה מסלים והתחלתי ללכת לכיוון היציאה, כאשר כל החבורה בעצם עוטפת אותי. אני מתרחק והם ממשיכים לבוא אחריי ולא מרפים. התקשרתי 100 ואמרתי שאני צריך ניידת. כל הדרך כשהם מלווים אותי, זה עם הכובע מאיים עליי ואחר מצלם אותי עם הטלפון שלו ואומר לי אנחנו נסיים אותך בפייסבוק כולם יידעו מי אתה".

אחר כך החלו הנערים להשליך על השוטר אבנים. על אחת מהאבנים בזירה נמצא DNA של סלומון טקה.

עדות השוטר במח"ש: "תוך כדי שאני מסתכל לכיוון הנער שצילם בטלפון, חטפתי סלע מנער בהמשך הכביש. איך שהורדתי את הראש חטפתי אבן בכתף ימין, ובחלק אחורי של הראש פשוט כאב לי ברמות. ותוך כדי שאני מסתכל מאיפה האבנים באו אני חוטף עוד סלע. אני מבין שאם אני נשאר לעמוד אני חוטף יותר, אז אני רץ למרכז הכביש... אז בשלב שאני עדיין מקבל אבנים אני זוכר ששלפתי את האקדח, דרכתי אותו תוך שאני צועק תתרחקו תתרחקו. כל מה שאני רואה בעיניים זה אותו בחור עם הכובע, שהוא עם אבן, ואני אומר לו תתרחק תתרחק, והוא מתקדם אליי".

 על אחת מהאבנים בזירה נמצא DNA של סלומון טקה

וכך סיפר השוטר על אירוע הירי, כשעל פי חקירת מח"ש אשתו וילדיו היו 25 מטרים מזירת האירוע: "כל מה שרציתי תכלס באקט של השליפה זה להרתיע ולגרום להם לעזוב אותי ולנתק, אבל זה לא עזר והמצב החמיר. ובראש שלי מה קורה אם אני נופל והאישה והילדים שלי מאחור... חשתי סכנה לחיים שלי חד משמעית, וחלילה אם קורה לי משהו הבא בתור זה אשתי והילדים... ואחרי שראיתי שהוא לא מקשיב לקריאות שלי לעצור והוא ממשיך להתקדם לכיוון שלי עם האבן, יריתי כדור אחד בודד לרצפה".

לאורך כל המחאה שהתעוררה בעקבות הירי נטען כי מח"ש מסתירים סרטוני אבטחה המתעדים את ההתרחשות, אך בהחלטתה הדגישה מח"ש כי בניגוד לכל הפרסומים ברשת לא נמצאה מצלמה שכוונה ישירות לזירה. הסרטונים שפורסמו בחדשות הערב הם היחידים המופיעים בתיק החקירה, ובהם אפשר לראות רק את שולי האירוע.

למרות הממצאים, שוקלים במח"ש להעמיד את השוטר לדין בגין גרימת מוות ברשלנות. בקרוב מאוד תצטרך הפרקליטות להכריע אם לקבל את טיעוניו בשימוע, או שכל העדויות האלו – יובאו לפני בית המשפט.

ממשפחת טקה נמסר בתגובה: "ברור לחלוטין שהשוטר היורה פעל בניגוד לנהלים ובניגוד למצופה מקצין משטרה. הפרקליטות סבורה שהוא ביצע ירי מנוגד לנהלים. הוא הוציא אקדח בקור רוח כשלא נשקפת סכנת חיים, ביצע ירי לרגלי המנוח כשהוא נמצא 3-2 מטרים ממנו. לכן אין פה ספק שהוא צריך לתת את הדין על גרימת מותו של סולומון".

הפופולריים