ליברמן דורש מהיועמ"ש לפתוח בחקירה נגד הרב יצחק יוסף

ליברמן דורש מהיועמ"ש לחקור את הרב יצחק יוסף
בפנייה של ישראל ביתנו וליברמן ליועץ נכתב כי "הדברים מהווים הסתה חמורה לגזענות". בפנייה האשים ליברמן את יוסף כי הוא הנחה את הדיינים העוסקים בגיור שלא לעסוק בגיור בתפוצות, ולא להכיר בגיורם של אלו אשר התגיירו בבתי הדין הממלכתיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב יצחק יוסף ואביגדור ליברמן
צילום: צילום: פלאש 90

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פנה היום (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב הספרדי הראשי לישראל יצחק יוסף. "הדברים מהווים הסתה חמורה לגזענות", נכתב בפנייה. במכתב ליועץ הבהיר ליברמן כי בעקבות הדברים, על יוסף לעזוב את תפקידו הציבורי.

בפנייה האשים ליברמן את יוסף כי הוא הנחה את הדיינים העוסקים בגיור, הכפופים לו, שלא לעסוק בגיור בתפוצות, ולא להכיר בגיורם של אלו אשר עברו גיור בבתי הדין הממלכתיים. הרב טען כי דבריו על העולים ממדינות ברית המועצות "סולפו", וסרב לחזור בו.

בשיעורו אמר הרב יוסף: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי, יש כאן הרבה הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים". בהודעה מטעמו שפורסמה לאחר מכן נכתב כי ישנו מיעוט עולים שאינם יהודים, שהגיעו מכוח "סעיף הנכד" בחוק השבות. לדבריו, מי שמעלה המוני גויים לארץ דרך הסעיף הזה משיקולים זרים, נוהג בחוסר הגינות – בראש ובראשונה כלפי אותם עולים. "הוא מעמיד אותם בכל שלב בחייהם בפני מציאות חיים בלתי אפשרית עבורם במדינה יהודית. תיקון חוק השבות הוא בראש ובראשונה אינטרס של העולים", אמר בהודעת הבהרה.

הבוקר פורסמה הקלטה שבה אמר הרב, בין השאר: "יש כאן הרבה־הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברים ואמר שהם מקוממים ואינם במקומם: "אמירה מקוממת. העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר".

בהמשך פרסם הרב יוסף הבהרה נוספת בניסיון לפייס את יהדות רוסיה. לדבריו, "ישנם שני סוגי עלייה שעלו מברית המועצות. ישנה העלייה המבורכת של מאות אלפי יהודים שמסרו את הנפש שלהם בברית המועצות, הם ואבותיהם וכל אותם אסירי ציון, שברוך ה' זכינו ועלו פה לארץ ישראל ואנחנו מקבלים אותם באהבה ובחיבה רבה".


הרב הראשי המשיך והסביר: "אבל ישנה עוד עלייה נוספת, לא נתכחש לכך, של אותם של אינם יהודים, לא רק שאינם יהודים (מי שלא יהודי צריך לכבד אותו ולאהוב אותו, חביב בן אדם שנברא בצלם), אלא ישנם כאלו שאינם יהודים ואפילו מפתחים שנאה כלפי היהדות, כלפי כל דבר שבקדושה, עליהם אנחנו דיברנו שהעלו כמה כאלו לצערנו הרב וגרמו לכל מיני הסתה נוראה כנגד היהדות, אבל אותם אלו שעלו אסירי ציון ומאות אלפי יהודים שעלו במסירות נפש אנחנו מחבבים אותם ומכבדים אותם". את דבריו חתם הרב באומרו: "אנחנו אוהבים אותם ואני מברך את כל העולים שיבורכו מפי עליון ושיעלו מעלה מעלה".

הפופולריים