היועמ"ש על בקשת החסינות: נתניהו לא יוכל להביא עדים לוועדת הכנסת

היועמ"ש: רה"מ לא יוכל להביא עדים לוועדת הכנסת
בבקשת החסינות שהגיש ראש הממשלה, הוא הודיע כי יש לו ראיות ועדים רבים, אותם הוא רוצה להביא בפני ועדת הכנסת. היועץ התייחס לדברים ואמר כי המהלך לא יתאפשר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: צילום: מרים אלסטר, תומר נויברג, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום (ראשון) בכנס באוניברסיטת חיפה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יוכל להביא עדים לוועדת הכנסת. בבקשת החסינות שהגיש ראש הממשלה ביום רביעי, הוא הודיע כי יש לו ראיות ועדים רבים, אותם הוא רוצה להביא בפני ועדת הכנסת. היועץ התייחס לדברים ואמר כי המהלך לא יתאפשר. 

היועץ התייחס לביקורת שהוטחה במערכת אכיפת החוק לאחר הגשת כתב האישום בתיקי נתניהו: "בעבר היו לי טענות קשות נגד רשויות האכיפה, אבל הקפדתי שזה יהיה במקום הנכון – בבית המשפט. מעולם לא התראיינתי על זה. אם בתיקי נתניהו יש טענות על אכיפה בררנית וחוסר תום לב, אז המקום לברר את הטענות האלה הוא בית המשפט".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מנדלבליט התייחס למינוי ממלא מקום פרקליט המדינה וליחסיו עם שר המשפטים אמיר אוחנה: "אין לי עימות עם השר. הוא החליט על מינוי ממלא מקום וזו סמכותו. מבחינתי אפשר היה להמשיך עם שי ניצן, אבל הוא החליט וזה לגיטימי".

היועץ הוסיף כי הוא המליץ על מועמד שהיה לדעתו מתאים יותר לתפקיד, וציין כי המינוי היה צריך להתבצע בהסכמתו ובהסכמת נציבשירות המדינה: "אם תהיה החלטה לא בהסכמה, יהיה קשה לקיים אותה מבחינה משפטית".

בתוך כך, היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, העביר היום את חוות דעתו בנוגע לסמכות ועדת הכנסת לדון בחסינות נתניהו. ינון ציין כי על אף הקשיים העולים מקיום הדיון בזמן ממשלת מעבר, לא ניתן לקבוע כי ועדת הכנסת לא יכולה לדון בנושא. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע כי יקבל את ההחלטה אם להקים את הוועדה לאחר שתוגש חוות הדעת של ינון. 

בשבוע שעבר הגיש נתניהו רשמית את בקשת החסינות שלו לאדלשטיין. בהצהרה שנתן זמן קצר קודם לכן, אמר ראש הממשלה כי הוא עושה זאת משום שבכוונתו להמשיך להוביל את ישראל. במכתב בן 10 עמודים שהגישו עורכי דינו נכתב כי כתב האישום הוגש בחוסר תום לב, ושניהול ההליך הפלילי נגדו בשלב זה יגרום נזק של ממש לתפקוד הכנסת ולייצוג רצון הבוחרים. עוד צוין כי נתניהו הופלה מול ראשי ממשלות אחרים.

במכתב עלתה דרישה מצד פרקליטי ראש הממשלה לקבל את חומרי החקירה המלאים. לטענתם הם קיבלו לקראת השימוע רק חומרים חלקיים. בתיק 2000 טוען ראש הממשלה לחסינות מהותית, שכן עשה את המעשים במסגרת פעילותו הפרלמנטרית. המשמעות של חסינות מהותית היא הגנה ללא הגבלת זמן באישום זה, גם אחרי  פיזור הכנסת. גם בחלק מתיק 1000 מבקש נתניהו חסינות מהותית. לטענתו הוא זכאי לחסינות מהותית משום שעשה את המעשים "כחבר כנסת, במסגרת בחינת האפשרות לקדם חקיקה".

הפופולריים