בניגוד להצהרתו: נתניהו מבקש חסינות בתיק 2,000 – ללא הגבלת זמן

נתניהו ביקש חסינות בתיק 2,000 ללא הגבלת זמן
מדובר בחסינות מהותית שאינה מתבטלת עם פיזור הכנסת. גם בחלק מפרשה 1,000 מבקש נתניהו חסינות שכזו. במכתב הבקשה שהעביר ליו"ר הכנסת נכתב כי כתבי האישום נגד ראש הממשלה הוגשו בחוסר תום לב וכי הוא הופלה ביחס לראשי ממשלה אחרים. ראש הממשלה הודיע כי יחדל מלכהן בתפקידי השר בהם הוא אוחז - החקלאות, הרווחה והתפוצות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצהרת בנימין נתניהו 1 בינואר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בקשת החסינות של נתניהו: בניגוד להצהרתו הערב (רביעי) – ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש חסינות מהותית בתיק 2,000 (שיחות נתניהו–מוזס) – כלומר, הגנה ללא הגבלת זמן באישום זה, גם אחרי שהכנסת תפוזר. במכתב בן 10 עמודים שהגישו עורכי דינו נכתב כי כתב האישום הוגש בחוסר תום לב, ניהול ההליך הפלילי נגד ראש הממשלה בשלב זה יגרום נזק של ממש לתפקוד הכנסת ולייצוג רצון הבוחרים וכי ראש הממשלה הופלה מול ראשי ממשלות אחרים.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

גם בחלק מפרשה 1,000 מבקש נתניהו חסינות מהותית שאינה מוגבלת בזמן. הבקשה הזאת נוגעת לפעילותו למען מילצ׳ן בבקשה להארכת הפטור ממס לתושב חוזר. לטענת נתניהו הוא זכאי לחסינות מהותית משום שעשה את המעשים ״כחבר כנסת, במסגרת בחינת האפשרות לקדם חקיקה״.

נוסף על כך ביקש ראש הממשלה במכתבו לקבל את מלוא חומר החקירה נגדו. לטענתו הוא קיבל לקראת השימוע חומרי חקירה חלקיים ועכשיו הוא צריך את כל חומר החקירה כדי שיוכל למצות את הטיעונים שלו לגבי החסינות. 

משרד ראש הממשלה מסר כי כל בקשותיו מוועדת הכנסת "כולן זמניות ומוגבלות אך ורק לתקופת כהונת הכנסת שתדון בבקשתו. כך גם נכתב באותיות קידוש לבנה בראש מכתבו ליו״ר הכנסת". אולם חסינות מהותית אינה מוגבלת בזמן ואין בחוק החסינות אפשרות לקבל חסינות מהותית שהיא זמנית. סעיף 1 לחוק החסינות אומר: ״חסינותו של חבר הכנסת לפי סעיף זה תעמוד לו גם לאחר שחדל מהיות חבר הכנסת״.

כשראש הממשלה מבקש חסינות על תיק 2,000 וחלק מתיק 1,000 זה אומר שהוא מבקש בפועל חסינות על שני האישומים האלה, זאת מפני שלא יכולים לפצל אותם. חסינות מהותית, כאמור, מניחה כי אין מקום להעמיד לדין משום שהפעולות שביצע חבר הכנסת נדרשו לעבודתו או היו תוצר נלווה שלה, ולכן זה לא משהו משתנה בתום תקופה מסוימת.

לקראת חצות הלילה הודיע נתניהו לממשלה כי הוא חדל לכהן כשר החל מהיום והוא ימנה שרים בימים הקרובים. להבדיל מראש ממשלה, שלפי חוק יסוד: הממשלה רשאי לכהן כאשר הוא מואשם בפלילים, שר אינו יכול להחזיק במשרתו במצב זה. לכן נאלץ נתניהו להתפטר מתפקידיו כשר החקלאות, הרווחה והתפוצות.

כאמור, ראש הממשלה נתניהו הגיש ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בקשה למתן חסינות מפני העמדה לדין. בהצהרה לתקשורת הערב אמר נתניהו כי חסינות היא זמנית, לתקופת כהונה של כנסת אחת, וכי איש אינו יכול להימנע מהעמדה לדין. הוא הוסיף כי בכוונתו להתייצב בבית המשפט כדי לרסק את כל העלילות המופרכות נגדו.

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, אמר בתגובה כי מעולם לא תיאר לעצמו שנגיע ליום שבו ראש ממשלה יימנע מלהתייצב לפני החוק ומערכת המשפט. לדבריו, נתניהו יודע שהוא אשם. "מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום, לא מפחד לעמוד למשפט", הדגיש גנץ. הוא הודיע כי כחול-לבן תפעל להקים ועדת כנסת כדי למנוע מתן חסינות לנאשם בפלילים.

בתוך כך, יושב-ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אומר כי עכשיו ברור מעבר לכל ספק: כל מה שעניין ומעניין את נתניהו זו החסינות. "ישראל ביתנו לא תהיה חלק מקואליציית החסינות ותצביע פה אחד נגד חסינות לנתניהו", כך כתב ליברמן בדף הפייסבוק שלו.

הפופולריים