אוחנה על מינוי מ"מ פרקליט המדינה: הופעלו לחצים על בן ארי לפרוש

אוחנה: הופעלו לחצים על בן ארי לפרוש
שר המשפטים בריאיון לכאן רשת ב על המועמד עליו המליץ מנדלבליט: "התנהלות היועמ"ש לא הועילה לסיכוייו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמיר אוחנה בטקס פרידה משי ניצן 18.12.19
צילום: ללא

הסערה סביב מינויו ממלא מקום לפרקליט המדינה: שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב כי הופעלו לחצים שונים כדי שהפרקליטה אורלי בן ארי גינזברג תיסוג מהמינוי, והדגיש כי הוא מודע רק לחלקם. לדבריו, "כנראה שהניחו, כאלה ואחרים, אקדחים על השולחן וזה הביא לצערי לנסיגה. הייתי מוכן להיאבק על המינוי הזה כי הוא נכון וצודק. היו לחצים מסוגים שונים, על חלקם אני יודע".

האזינו לריאיון המלא של השר אמיר אוחנה בכאן רשת ב

השר אוחנה אמר כי אינו יכול לפרט באילו לחצים מדובר, משום שהתבקש שלא לחשוף אותם. בריאיון לאסף ליברמן ולדוריה למפל אמר אוחנה כי הפרקליטות שיכורת הכוח - כפי שהיא התנהלה בשנים האחרונות - זקוקה למשהו שונה ולמידה של צניעות.

אוחנה התייחס למועמד עליו המליץ היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואמר כי עדיין יש סיכוי שהפרקליט שלמה למברגר ימונה לתפקיד, אך הוסיף כי "ההתנהלות של היועץ המשפטי לממשלה ושל גורמים אחרים במשרד המשפטים לא הועילה לסיכוייו".

אף שעורכת הדין גינזברג הודיעה כי ויתרה על מינויה לממלאת מקום פרקליט המדינה, שופט בית המשפט העליון, מני מזוז, הבהיר כי החלטתו בשבוע שעבר להוציא צו שימנע את כניסתה לתפקיד, התייחסה גם לאפשרות שהמינוי כבר בוצע. מנדלבליט זימן להיום ישיבה עם הנהלת פרקליטות המדינה, כדי לסכם את דרכי העבודה עד אשר ימונה מממלא מקום לפרקליט המדינה. נראה כי מקצת הסמכויות של פרקליט המדינה יועברו ליועץ המשפטי לממשלה, וסמכויות אחרות יועברו למשנים לפרקליט המדינה.

בתוך כך, השר אוחנה התייחס בתוכנית גם להחלטת התובעת בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג ואמר: "זו החלטה שערורייתית וחסרת תקדים. מקווה שההרכב שאליו תגיע בקשת התובעת יפיל אותה. לגבי הסכסוך הישראלי-ערבי סוכם, לאורך השנים, שזה יוכרע במו"מ בין הצדדים".

התובעת הראשית בבית הדין בהאג, פאטו בנסודה, הודיעה אתמול אחרי בדיקה של חמש שנים כי היא מעוניינת לפתוח בחקירה מלאה של פשעי מלחמה בשטחי יהודה ושומרון ועזה. בהודעתה כתבה בנסודה: "אני משוכנעת כי יש בסיס סביר להתחיל בחקירה. השתכנעתי כי בוצעו, או מבוצעים, פשעי מלחמה בשטחי יהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורצועת עזה". לצד זאת, התובעת הדגישה כי בגלל המעמד הייחודי של אותם שטחים, היא פנתה לשופטי הערכאה הטרום-משפטית של בית הדין הבינלאומי כדי שיכריעו אם בסמכותו של בית הדין לחקור את העניין. 

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו

הפופולריים