מחאה נגד האלימות בסכנין, עודה: "ההתקדמות נעצרה"

מחאה נגד האלימות בסכנין, עודה: ההתקדמות נעצרה
אחרי הירי לבית ראש העיר והרצח בכפר קאסם, ברשימה המשותפת תוקפים: "מה עושים השרים ארדן ודרעי?"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה בסחנין בעקבות הירי לעבר ביתו של ראש העיר 14.12.19
צילום: צילום: הרשימה המשותפת

מחאה בעקבות מקרי האלימות בחברה הערבית: כמה מאות בני אדם הפגינו אחר הצהריים (שבת) בסכנין אחרי הירי הלילה אל ביתו של ראש העיריה, ספוות אבו ריא. המפגינים נשאו שלטים בגנות האלימות המשתוללת בחברה הערבית. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס הערב לירי בעיר ולרצח בכפר קאסם: "אחרי המחאה נגד הפשיעה עשינו התקדמות משמעותית לעבר תוכנית מערכתית למיגור האלימות אבל היא שוב נדחתה בעקבות הבחירות החוזרות".


ח"כ אחמד טיבי, יושב ראש סיעת הרשימה המשותפת, אמר כי האלימות המשתוללת ברחוב הערבי היא הנושא המטריד ביותר את החברה הערבית בימים אלה. הוא הוסיף כי על המשטרה להגביר את מאמציה למנוע את הידרדרות המצב ולעשות יותר כדי להגן על ראשי הרשויות המקומיות הערביות, שגם נגדם גברו מעשי האלימות.

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת פנה לשר הפנים אריה דרעי ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן: "האם השרים מודעים לפגיעות חמורות בנבחרי ציבור? מה הם עושים כדי למנוע הישנות מקרים אלה? האם קיימת תכנית להגן על נבחרי הציבור הערבים בצל גל האלימות נגדם?".


"הלילה ירו עבריינים לעבר בית ראש עיריית סכנין, ד״ר ספוות אבו ריא, שבוע אחרי הירי לעבר ראש היישוב ג'דיידה-מכר, סוהיל מלחם", הוסיף ג'בארין. "הפשיעה גואה והמשטרה מפגינה חוסר אונים. דרעי וארדן צריכים לפעול נגד סכנת הפשיעה המאיימת על השלטון המקומי הערבי".

"אחרי המחאה נגד פשיעה עשינו התקדמות משמעותית אל עבר תוכנית מערכתית למיגור האלימות אבל היא שוב נדחתה בעקבות הבחירות החוזרות", תקף עודה. "המציאות הזאת היא התוצאה של ממשלה שמעדיפה להגן על עתידו של העבריין העומד בראשה מאשר להגן על אזרחים מפני ארגוני פשיעה".


ג'והר אבו ג'אבר, תושב כפר קאסם בן 30, נורה למוות הבוקר במאפייה בעיר בידי אלמוני רעול פנים שנמלט מהמקום. המשטרה פתחה בחקירת המקרה. הרקע הוא ככל הנראה סכסוך בין משפחות. אבו ג'אבר הוא החמישי במשפחתו שנרצח בשנים האחרונות. מתחילת השנה נרצחו בחברה הערבית 90 בני אדם. 

מוקדם יותר, אלמונים ירו לפנות בוקר צרור יריות אל ביתו של ראש עיריית סכנין, ספוות אבו ריא והציתו את רכבו. איש לא נפגע אך נזק נגרם לבית ולרכב. המשטרה עצרה שני חשודים, תושבי העיר בני 22 ו-23, בחשד למעורבות במעשה שנסיבותיו לא ברורות. אבו ריא הוא ראש העיר השישי בחברה הערבית שיריות נורו אל ביתו מתחילת השנה.

הפופולריים