בזכות בדיקת דנ"א: אנס נתפס והורשע לאחר 11 שנה

בזכות בדיקת דנ"א: אנס נתפס והורשע לאחר 11 שנה
הנאשם, תושב השטחים, הודה במעשים במסגרת הסדר טיעון. ביהמ"ש המחוזי בי-ם גזר עליו 8.5 שנות מאסר, ופיצוי כספי בסך 30 אלף שקלים למתלוננת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית המשפט המחוזי בירושלים, 2015
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) שמונה שנות מאסר וחצי על תושב השטחים שהורשע באונס אישה בת 45 ב-2007. כתב האישום הוגש 11 שנים אחרי ביצוע האונס וזאת בעקבות התאמת פרופיל דנ"א לדגימה שנלקחה מבגדיה של המתלוננת לאחר האירוע. הנאשם הודה במעשים במסגרת הסדר טיעון.

ביוני 2018 נעצר הנאשם בתל אביב בחשד לביצוע עבירה אחרת, וזמן קצר לאחר מכן התגלתה התאמה לפרופיל הדנ"א שהופק בסוף 2007. על הנאדם נגזרו גם מאסר על תנאי למשך שנתיים ופיצוי כספי בסך 30 אלף שקלים למתלוננת.

על פי כתב האישום, המתלוננת פגשה את הנאשם סמוך לתחנת אוטובוס, שם הוא הציע לה להתלוות אליו לתחנה סמוכה. בשלב מסוים הגיעו השניים לאזור ריק מאדם ומאחר שחששה שיפגע בה, ביקשה לחזור על עקבותיה. הנאשם אחז בידה והיא צעקה "משטרה, משטרה. יש מישהו ששומע אותי?". הנאשם הצמיד לראשה אבן ואיים להרוג אותה אם תמשיך לצעוק. לאחר המעשה, הנאשם ששהה באופן לא חוקי בארץ, ברח לשטחים.

מפרקליטות מחוז ירושלים נמסר: "גזר הדין שניתן היום מבטא מאבק נחוש וחסר פשרות של רשויות האכיפה למיגור הפשיעה ולמיצוי הדין עם עברייני מין גם שנים רבות לאחר ביצוע העבירות. בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע כי עבירות פשע חמור כמו אלה שביצע הנאשם דינן מאסר ממושך מאחורי סורג ובריח".

עוד נמסר מהפרקליטות: "בית המשפט קבע כי גם עבריין שנמלט מאימת הדין ומי שהמשטרה מתקשה לאתרו, אינו יוצא נשכר ויישא עונש הולם גם בחלוף שנים, ובמקרים מעין אלה עילת ההתיישנות אינה יכולה לשמש חומת מגן וחסינות לעבריינים. הסדר הטיעון במסגרתו הודה הנאשם והורשע בכל העבירות נחתם מתוך התחשבות בקושי שהביעה המתלוננת בכל הנוגע לצורך להעיד במשפט שנים רבות לאחר האירוע".

מקרה דומה הותר לפרסום אתמול – המשטרה עצרה חשוד באונס שהתבצע לפני עשר שנים ברעננה. החשוד, תושב כפר סבא בן 35, נעצר בחודש שעבר בעקבות דגימת דנ"א שחיזקה את החשדות נגדו.

רק לאחרונה עלה החשד לפיו העצור מעורב במעשה. במהלך החקירה, לקחו החוקרים מהחשוד דגימת דנ"א ללא ידיעתו, שחיזקה את החשד נגדו. המעצר התאפשר לאחר שנעצר קרוב משפחתו באירוע אחר וממנו נלקחה דגימה, שעלתה בחתך הפרופיל מזירת האונס אך לא באופן מלא. בעקבות זאת החליטה המשטרה לחפש אחרי קרובי משפחתו, ולקחה מהם באמתלה דגימת דנ"א, שתאמה לזו שהייתה בזירה.

מדובר בשיטה חדשה של המשטרה להפקת פרופיל DNA משפחתי. במקרה הנוכחי נכנס למאגר לאחרונה קרוב משפחה של החשוד, ייתכן אביו – שנעצר לפני כחצי שנה. כך ניתן היה להגיע לחשוד עצמו.

הפופולריים