הפרקליטות החלה בבחינת פרשת חברת "המימד החמישי" - שגנץ עמד בראשה

הפרקליטות החלה לבחון את פרשת "המימד החמישי"
פרסום ראשון: באחרונה הועברו לפרקליטות חומרים מהביקורת על מערך הרכש של המשטרה וחברת "המימד החמישי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בני גנץ
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: פרקליטות המדינה קיבלה, לבקשתה, בימים האחרונים ממשרד מבקר המדינה חומרים מסוימים מהביקורת שערך, הנוגעים למערך הרכש של המשטרה וחברת "המימד החמישי", שבראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ. הדרישה לפתוח בחקירה עלתה בעקבות דוח מבקר בעניין מערך הרכש במשטרה.

מהדוח עלה כי "המימד החמישי" הציגה עובדות לא נכונות למשטרה במסגרת משא ומתן שניהלו הצדדים והביא את המשטרה לערוך ניסוי לפרויקט בעלות של ארבעה מיליון שקלים. באוגוסט האחרון עתרה עמותת זכויות האזרח "לביא" לבג"ץ, וביקשה להורות ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה להורות על פתיחה בחקירה פלילית, בחשד לקבלת דבר במרמה נגד בכירי חברת הטכנלוגיה הנמצאת בפירוק, ובהם יו"ר כחול לבן ודורון כהן.


בדוח חמור שפרסם מבקר המדינה בחודש מרץ, הועלו ליקויים המצביעים על כך שהליכי הרכש שביצעה המשטרה בשנים האחרונות בוצעו שלא בהתאם לחוק המכרזים – חלקם תוך ניגוד עניינים של קציני משטרה. פרק בדוח הוקדש לליקויים בהתקשרות עם "המימד החמישי". החברה, שנוהלה על ידי בכיר המוסד לשעבר דורון כהן, הציעה למשטרה להתקשר בטכנולוגיה חדשה של בינה מלאכותית לצרכי מודיעין – ולאחר ישיבה של בכירי החברה באוגוסט 2016 עם המפכ"ל רוני אלשיך, החליטה המשטרה לבצע התקשרות ראשונית עם החברה. ההתקשרות עליה הוחלט הייתה בסכום של ארבעה מיליון שקלים, תוך אופציה ליציאה לפרויקט ענק של המשטרה בהמשך, בשווי 50 מיליון שקלים. המבקר ציין כי יש טעם לפגם כבר בעצם השתתפות בכירי החברה בדיון המקצועי שניהלה המשטרה בעניין – בשל העובדה שמדובר בחברה בעלת עניין.

בעקבות הדוח, קראה מפלגת הליכוד ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להודיע על פתיחת חקירה פלילית נגד גנץ. "תיק 50 מיליון חייב להיחקר מיד", אמר אז השר יריב לוין במסיבת עיתונאים שכינסה המפלגה בתל אביב. "זו שעת מבחן למערכת אכיפת החוק ולאמון הציבור. מנדלבליט, עיני הציבור נשואות אליך. הודע מיד על פתיחת חקירה פלילית".

ממסמך שהוגש לבג"ץ בתגובה לעתירה, נכתב כי על פי חוק מבקר המדינה, דוח מבקר לא ישמש ראיה בהליך משפטי או משמעתי, ולכן יש לדחות את העתירה. עם זאת, נכתב כי בעקבות פניות שונות ליועץ לפתוח בהליך חקירה בעניין, הועברה בחודש יוני פנייה ליועץ המשפטי במשרד המבקר בקשה לקבלת חומרים מסוימים בפרשה. בסוף החודש האחרון החומרים המבוקשים הועברו ללשכת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים ונמסר כי לאחר שהם ייבחנו, תתקבל החלטה בעניין.

"המימד החמישי", שהוקמה ב-2014 על ידי גיא כספי ודורון כהן, נועדה לפיתוח מערכות בינה מלאכותית לעיבוד נתונים בתחום המודיעין הצבאי, הממשלתי והאזרחי. את המערכות שהיא מייצרת, מוכרת החברה לגורמים מדיניים ולממשלות.

הפופולריים