האלימות בחברה הערבית: העונשים המקלים על החזקת נשק

תחקיר: העונשים המקלים על החזקת נשק
תחקיר כאן חדשות מעלה כי מרבית תיקי עבירות הנשק מסתיימים בהסדרי טיעון מקלים וכי מתחם הענישה בפועל נמוך משמעותית מהעונש המרבי בחוק. האם החקיקה החדשה עליה עמל השר ארדן תעשה צדק?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילד נושא נשק
צילום:

האלימות במגזר הערבי: בדיקת כאן חדשות מעלה כי מרבית תיקי עבירות הנשק, הכוללות החזקה ונשיאה, מסתיימים בהסדרי טיעון מקלים. מתחם הענישה שנקבע על ידי בית המשפט נמוך באופן משמעותי מהעונש המרבי הקבוע בחוק, שעומד על עשר שנות מאסר על נשיאת נשק ושבע על החזקתו. אולם בפועל, מתחם הענישה נע בין שישה חודשי עבודות שירות ל-18 חודשי מאסר.

כך למשל, תושב כפר מנדא שהורשע בהחזקת רובה M-16 ושתי מחסניות, נידון לשמונה חודשי עבודות שירות בלבד במסגרת הסדר טיעון בבית המשפט המחוזי חיפה. בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר על תושב פזורת אום בטין בנגב, שהורשע בהחזקת נשק מאולתר אוטומטי, שישה חודשי עבודות שירות בהסדר טיעון. תושב חיפה שהורשע בנשיאה והחזקת אקדח עם מחסניות קיבל גם הוא שישה חודשי עבודות שירות בהסדר טיעון. הנימוקים להקלות בעונש במקרים אלו היו גיל צעיר, היעדר עבר פלילי וכן קשיים ראייתיים בתיק, שכן במקרים רבים מוחזק הנשק בשטחים ציבוריים.

פסקי דין נוספים מראים כי גם במקרים חמורים יותר, תקופת המאסר קצרה. תושב רמלה שנתפס עם אקדח גנוב ברכבו נידון לשישה חודשי מאסר בפועל בלבד בבית המשפט המחוזי מרכז. תושב דבוריה שנתפס נושא אקדח טעון בסכסוך משפחות במטרה לאיים,קיבל תשעה חודשים מאסר בפועל בבית המשפט המחוזי נצרת. על תושב מזרח ירושלים שנתפס עם אקדח בדרך לחתונה נגזרו בסך הכל תשעה חודשי מאסר בפועל. יתרה מכך, גם במקרה של ירי ממש, הענישה שנויה במחלוקת. תושב סלאמה בגליל שירה לעבר בני משפחה במהלך סכסוך חמולות, נידון לשנתיים מאסר בפועל.

בימים אלו עמל השר ארדן על חקיקה שתגדיר מאסר למחזיקי ונושאי נשק בלתי חוקי כמינימום לענישה. הוא הנחה את אנשי משרדו להכין הצעת חוק בעניין, שתכלול גם עונשי מינימום חמורים לעבריינים חוזרים.


הפופולריים