המשנה ליועמ"ש נגד נתניהו: מונע אכיפת בנייה לא חוקית ביהודה ושומרון

המשנה ליועמ"ש: רה"מ מונע אכיפת בנייה לא חוקית
עו"ד קמיניץ מנה במכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ מספר מקרים בהם נתניהו ועוזריו פעלו בנושא: "מעלה חשש מפני התפתחותה של מגמה בעייתית עד מאוד, החותרת תחת שלטון החוק"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנייה פלסטינית ברוואבי שביו"ש
צילום: צילום: הדס פארוש, פלאש 90

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין ארז קמיניץ, שלח אתמול (ראשון) מכתב חריף למנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ שבו הוא טוען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל כדי למנוע אכיפת בנייה ישראלית לא חוקית ביהודה ושומרון

במכתב – שתוכנו פורסם אתמול בגלובס, כותב קמיניץ: "לאחרונה אירעו מספר מקרים שבהם גורמים בדרג המדיני במשרד הביטחון פעלו באופן יזום להקפאת הליכי פיקוח ואכיפה שנועדו למנוע ביסוסה של בנייה בלתי חוקית באופן המסכל הלכה למעשה את האפשרות לאכוף את החוק ולנקוט פעולות פיקוח יעילות מכח דיני האזור".

לפי הדין הנהוג באזור, רשויות האכיפה יכולות לפנות על דעת עצמן – כלומר, ללא אישור דרג מדיני – מבנים יבילים שהוצבו בניגוד לחוק ב־60 הימים הראשונים ממועד הצבתם. עו"ד קמיניץ מונה מספר מקרים בהם נתניהו ועוזריו פעלו כדי לתת ארכות לפינוי המאחזים, וכך סיכלו את האפשרות לפנות את הבנייה, זאת ללא החלטת דרג מדיני או בג"ץ. להלן מספר דוגמאות לפי קימניץ שנמעה בהן אכיפה:

1. במאחז שדה אפרים – בגוש טלמונים במערב בנימין – הרשויות התכוונו לפנות מספר מבנים, אך פעולות אלו נעצרו בהוראת ראש הממשלה – שהנחה את הרשויות להקפיא את אכיפת הבנייה הבלתי חוקית.

2. גורמי המנהל האזרחי הונחו על ידי משרד הביטחון להימנע מפעולות אכיפה במאחז גבעת אסף בבנימין, ביחס למבנים שהוצבו בו בעת האחרונה. כך גם לגבי המאחז חוות נגוהות בדרום הר חברון.

3. לגורמי המנהל האזרחי ניתנה הוראה בעל פה ממשרד הביטחון, להימנע מפינוי מבנים שהוצבו במאחז מצפה יהודה, בזמן שגורמי האכיפה היו בשטח.

עו"ד קמיניץ הוסיף במכתבו: "מדובר בצבר של מקרים חמורים מאוד, שמעלה חשש מפני התפתחותה של מגמה בעייתית עד מאוד, החותרת תחת שלטון החוק. חשוב להבהיר כי ככלל הדרג המדיני אינו מוסמך להתערב בהחלטות הקשורות לאכיפת החוק". קמיניץ מבהיר כי אמנם ביהודה ושומרון "יש לדבר חריגים אך הם מצומצמים ביותר, ומותנים באישור היועץ המשפטי לממשלה לקיומם. הדבר נועד להבטיח כי אכיפת החוק לא תהיה מושפעת משיקולים שאינם ממין העניין".

הפופולריים