אמנסטי עתרו נגד משרד הביטחון לביטול אישור היצוא של חברת NSO הישראלית

עתירה נגד משרד הביטחון: בטל אישור היצוא ל-NSO
במחקר שפרסם הארגון לזכויות אדם נטען שתוכנת הריגול "פגסוס" של החברה שימשה לתקיפת פעילי זכויות אדם במרוקו. הדיון נקבע לחודש הבא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קבוצת NSO הישראלית
צילום: צילום: אי-פי

ארגון זכויות האדם, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, עתר נגד משרד הביטחון במטרה לבטל את אישור היצוא הביטחוני של החברה ישראלית NSO. לטענת הארגון, תוכנת ריגול "פגסוס", השייכת לחברה, שימשה לתקיפת פעילי זכויות אדם במרוקו. הדיון נקבע לחודש הבא. 

על פי המחקר שפורסם הלילה (חמישי) שני הפעילים הותקפו מספר פעמים מאז שנת 2017. שניהם קיבלו הודעות לטלפון שהכילו קישורים להתקנת תוכנת הריגול. ביוני 2018 נעשה שימוש באותה הטכנולוגיה בדיוק לאדם מצוות אמנסטי  ולפעיל זכויות אדם מערב הסעודית.

מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מולי מלקאר, אמרה: "עתרנו לבית המשפט בתל אביב, שיחייב את משרד הביטחון למלא את אחריותו ולעצור את ההפקרות המסוכנת הזו". הדיון נגד משרד הביטחון בעניין רישיון הייצוא הביטחוני של NSO יתקיים ב-7 בנובמבר. קבוצת NSO מוכרת את תוכנות הריגול שלה לסוכנויות מודיעין ממשלתיות ולגופי אכיפת חוק. הדבר מעורר דאגה רבה שסוכנויות הביטחון של מרוקו הן אלו שעומדות מאחורי פעולות המעקב והריגול הללו.

"המחקר חשף עדויות חדשות ומצמררות שממחישות עוד יותר מבעבר כיצד תוכנות הריגול הזדוניות של קבוצת NSO מאפשרות למדינות לדכא את זכויות האדם ואת הפעילים למענן", אמרה סגנית מנהלת אמנסטי-טק, דנה אינגלטון. "הטרדה או איומים באמצעות מעקב דיגיטלי פולשני של פעילים ומבקרים בלתי אלימים, שמשמיעים קול בנוגע להפרות זכויות האדם במרוקו, היא הפרה מזעזעת של זכותם לחופש הביטוי ולפרטיות", הוסיפה.

אחד הפעילים, עבד אלצאדק אלבושתאוי, נידון שלא בצדק לשנתיים מאסר באפריל 2018 על ידי בית הדין הפלילי במרוקו. זאת בשל דברים שפרסם באינטרנט, בהם מתח ביקורת על השימוש המופרז בכוח על ידי הרשויות בימי המחאה בחיראק א- ריף. הוא אמר לאמנסטי כי גורמים שונים עקבו אחריו, איימו עליו ברצח והטרידו את בני משפחתו ואת לקוחותיו. 

הוא תיאר את ההשלכות הפסיכולוגיות של התחושה שאתה תחת מעקב כל הזמן: "המעקב לכשעצמו הוא סוג של עונש. אתה לא יכול להתנהג באופן חופשי. זה חלק מהאסטרטגיה שלהם - לעורר בך את החשד שמישהו צופה בך, כדי שתרגיש את הלחץ הזה כל הזמן".

קבוצת NSO מסרו בתגובה: "בהתאם למדיניותנו, אנו חוקרים ובודקים לעומק כל דיווח על שימוש לא ראוי לכאורה במוצרינו. אם בתום הבדיקה נזהה שימוש שלא בהתאם להסכמים ו/או שימוש שעלול לפגוע בזכויות אדם, נפעל במהירות כדי לטפל בו, לרבות השעייה או עצירה מיידית של השימוש במוצר שלנו על-ידי הלקוח, כפי שעשינו בעבר.

בעוד שישנם אילוצים חוקיים וחוזיים באשר ליכולתנו להגיב על הטענות ומי הם לקוחות החברה, אנו מתייחסים לטענות אלה ברצינות רבה, ונחקור את הנושא בהתאם למדיניותנו. המוצרים שלנו מסייעים מדי יום לגופי מודיעין ואכיפת חוק להציל חיים ולמנוע פשיעה וטרור. כל שימוש אחר במוצרי החברה הוא אסור ופסול. אם נגלה שמוצרינו נוצלו לרעה תוך הפרת החוזה, אנו ננקוט בצעדים הקשים ביותר כנגד הלקוח וכנגד מי שביצע את ההפרות".

הפופולריים