האלימות במגזר הערבי: אח שלישי נרצח בארבע שנים

האלימות במגזר הערבי: אח שלישי נרצח בארבע שנים
בהאא עראר נרצח אמש ביריות בג'לג'וליה. נוסף על כך, בג׳סר א-זרקא נפצע קשה מירי תושב הכפר בן 24. המחאות נגד האלימות במגזר צפויות להתחדש מחר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בהאא עראר - נרצח בג'לג'וליה 9.10.19
צילום: בלי

האלימות במגזר הערבי: גבר בן 35, בהאא עראר שמו, נרצח אמש (שלישי) ביריות בג'לג'וליה. מותו נקבע על ידי צוות מד"א בעת פינויו לבית החולים. אדם אחר נפצע פצעים קלים. בהאא עראר הוא האח השלישי במשפחה שנרצח בארבע השנים האחרונות. ב-2015 נורה למוות אחיו פאדי בן ה-25, לפני כשנתיים נהרג האח עבד אל-חאפד בן ה-39 בפיצוץ מטען ברכב בנתיבי איילון. מתחילת השנה נרצחו 73 תושבים ערבים בישראל. המחאות נגד האלימות במגזר יתחדשו מחר. 

נוסף על כך, שני בני אדם נפצעו בינוני וקל ופונו לבית החולים מאיר בכפר סבא. בג׳סר א-זרקא נפצע קשה מירי תושב הכפר בן 24. הוא פונה לבית החולים הלל יפה בחדרה.

שני אחיו של הנרצח נרצחו בארבע השנים האחרונות. הוא השלישי מבין אחיו שנרצחו בארבע שנים. ב-2015 נורה למוות אחיו פאדי בן ה-25. לפני כשנתיים נהרג האח עבד אל-חאפד בן ה-39 בפיצוץ מטען ברכב בנתיבי איילון.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס ביום שני להתמודדות עם האלימות במגזר הערבי. "כדי שעבודת המשטרה תישא פרי, חלקים במגזר צריכים להילחם בנורמות חברתיות", כתב ארדן בחשבון הטוויטר שלו. עם זאת, הבהיר השר כי האחריות המרכזית על המאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית היא של הממשלה והמשטרה.

ארדן אמר את הדברים לאחר שיושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה תקף אותו על דברים שאמר בריאיון לרדיו ירושלים. ארדן אמר בריאיון: "החברה הערבית היא חברה מאוד מאוד אלימה. זה קשור לזה שבתרבות שלהם יש סכסוכים שבמקום להיגמר בתביעה נגמרים בשליפת סכין או נשק. זה קשור לזה שאמא יכולה לתת אישור לבן לרצוח את האחות כי היא יוצאת עם גבר שלא נראה למשפחה. אלה הקודים התרבותיים בחברה שלהם".

עודה הגיב: "במקום לקחת אחריות על ביטחונם של כלל אזרחי המדינה ארדן מעדיף להסתתר מאחורי טענות גזעניות ולזרוק את האחריות על הנרצחים. מספר הנרצחים בחברה הערבית לפני אירועי אוקטובר 2000 היה זהה לממוצע הארצי. לאחר שהמשטרה הפקירה את הרחובות שלנו לארגוני פשע וכנופיות מספר הנרצחים החל לעלות. ארדן מוכרח להבין שאין מקום לגזענות החשוכה הזאת בשנת 2019. השר מפגין תרבות שלטונית שבטית בלי שמץ של תפיסת אזרחות. אנחנו נמשיך את המאבק לזכות הבסיסית ביותר של כל אזרח - הזכות לחיים וביטחון".

הפופולריים