היועמ"ש: לא רואה סיבה להתערב בהחלטה לאפשר אירוע בהפרדה

היועמ"ש: אין סיבה לאסור אירוע בהפרדה
מנדלבליט הגיש את חוות דעתו לעתירת ש"ס לאפשר את קיום ההופעה בעפולה בהפרדה. לדבריו, הוא יקיים בימים הקרובים דיון בנושא. ראש העיר בדיון: "טעיתי כשהסכמתי לפשרה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועמ"ש מנדלבליט
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אומר היום (רביעי) כי אין סיבה להתערב בהחלטה לאפשר הפרדה מבחינה וולנטרית בהופעה של הזמר החרדי משה שטיינמץ בעפולה. מנדלבליט הגיש הבוקר  לבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת את עמדתו בנוגע להופעה, כחלק מעתירה שהגישה ש"ס המבקשת לחייב את העירייה לקיים את האירוע בהפרדה מגדרית, אחרי שהוחלט שלא תכפה כזו. 

מנדלבליט התייחס להחלטה לפיה אין מניעה להפרדה וולונטרית, ללא התערבות של העירייה והמאבטחים. לפי היועץ, "במקום שבו מתקיים אירוע המיועד לקהל החרדי, הרי כי שמורה הזכות למשתתפים בו לשהות במקום בו חפץ ליבם ורצונם. ככל שתיווצר הפרדה וולונטרית וכזו בלבד, אשר איננה מוכוונת, לא יהא פגם בקיומו של האירוע במתכונת כזו המתקיימת במרחב הציבורי".

"ככלל הפרדה בין גברים לבין נשים במרחב הציבורי הינה פרקטיקה בעייתית שפוגעת בשוויון", הוסיף מנדלבליט. אך לדבריו מהבחינה העקרונית ייתכנו נסיבות מיוחדות שבהן תוכל עירייה לקיים אירוע לציבור החרדי בהפרדה. בכוונתו לקיים בזמן הקרוב ישיבה בנושא כזה, כדי לבדוק איך ניתן לקיים אירועים אלה.

נציג ש"ס, שהגישה את העתירה, טען בדיון שההחלטה היא לא סבירה ולא מידתית. לדבריו, "יש עניין הלכתי בהפרדה והציבור החרדי לא יכול להשתתף באירוע שאינו בהפרדה. מדובר במתחם סגור למי שרוכש כרטיסים לאירוע, לא נפגע חופש התנועה שמראש מוגבל למי שרכש כרטיסים לאירוע. גם המדינה מסכימה שיש נסיבות שבהן ניתן לקיים אירוע בהפרדה. יש פה פגיעה אנושה בחופש הדת ובזכות לשוויון. אדם חרדי שרוצה ללכת למופע נפגע".

נציג עיריית עפולה אמר בדיון בבית המשפט: "ההסכמה של העירייה היא לא החלטה רגילה אלא החלטה שניתנה תוך דיון משפטי. אנחנו בדעה שהאירוע צריך להיות בהפרדה. רוצים להכיל כאן נורמה שאולי מתאימה לתל אביב אבל לא לעפולה. מדובר בחלק משמעותי באוכלוסיית העיר עפולה שאין לו מענה מבחינה תרבותית".

ראש העירייה אבי אלקבץ ביקש לדבר ודיון וטען: "טעיתי שהסכמתי לפשרה. לא הייתי בדיון, ולפי הייעוץ המשפטי שקיבלתי הסבירו לי שאסור לקיים אירועים בהפרדה ולא רציתי לאבד את האירוע בכללותו".

הפופולריים