פרסום ראשון: חקירת הזיופים בבחירות מתרחבת

פרסום ראשון: חקירת הזיופים בבחירות מתרחבת
יו"ר ועדת הבחירות המרכזית פנה ליועמ"ש ומ"מ מפכ"ל המשטרה בבקשה לחקור את התנהלותן של שלוש קלפיות בבחירות הקודמות - שתיים בכסרא סמיע ואחת בטמרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קלפי, בחירות 2019
צילום: צילום: רויטרס

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ומממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן לפתוח בחקירה ביחס לשלוש קלפיות בבחירות הקודמות, בחשד לזיופים. כך פורסם היום (שלישי) לראשונה בכאן רשת ב. ההחלטה התקבלה לאחר שבבדיקה שנערכה בנוגע לקלפיות אלה, נמצא שיש חשד לפלילים. זאת נוסף על שתי הקלפיות בעפולה ובכסרא סמיע שבעניינן כבר נפתחה חקירה. 


שתיים מהקלפיות הבעיתיות נמצאות גם הן בכסרא סמיע. באחת מהן נמצאו פערים משמעותיים בין הרישום בפרוטוקול לבין החומרים שהועברו לוועדת הבחירות. בין השאר, בעוד שנספרו בקלפי 508 קולות כשרים, נמצאו בה 523 פתקים. כמו כן נמצאו 150 מעטפות שנחתמו בידי חבר ועדה אחד בלבד.

בקלפי נוספת בכסרא סמיע, התקבלו חלק ניכר מתוצאות ההצבעה במספרים עגולים. שיעור ההצבעה בקלפי הזו היה 94% ומלצר כתב בפנייתו ליועץ ולמ"מ המפכ"ל כי "שיעור הצבעה חריג זה בצירוף הריבוי היחסי של מספרים "עגולים", מעלה לכאורה חשד שמדובר ברישום שאינו משקף, למצער, את המציאות".  בקלפי בטמרה עלה חשד כי יו"ר ועדת הקלפי הכניס כמה מעטפות עם פתקי ש"ס לתיבה. 

השופט מלצר ביקש בין השאר לבדוק גם את השאלה אם כל הבוחרים המחוקים ברשימת הבוחרים (שלכאורה הצביעו) אכן היו בישראל ביום הבחירות.


לפני כשבועיים פורסם בכאן חדשות כי נפתחה בדיקה בחשד לזיופים בקלפיות אלה. המקרה בו הוכנסו מעטפות עם פתקי ש"ס בטמרה תועד בפרוטוקול הקלפי. לפני כחודש עדכן פרקליט המדינה שי ניצן את יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר כי המשטרה חוקרת זיופים בשתי קלפיות אחרות – אחת בעפולה ואחרת בכסרא סמיע. כמה אנשים נחקרו באזהרה.

הפופולריים