רוזן בביקורת על המשטרה: שיקרו והוסיפו עבירות

רוזן בביקורת על המשטרה: שיקרו והוסיפו עבירות
המשטרה טענה כי עצרה עורך דין על סמך צו שיפוטי – מה שלא היה נכון. מהמשטרה נמסר כי מדובר בטעות, אך רוזן מתח ביקורת על התנהלותה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד רוזן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נציב תלונות הציבור השופט בדימוס דוד רוזן, מתח היום (ראשון) ביקורת על המשטרה בעקבות מידע שגוי שנמסר מטעמה לבית המשפט. לדברי רוזן, טוען המעצרים מטעם המשטרה טען שמעצר של עורך דין בחשד לניהול עסק לא חוקי נעשה על סמך צו שיפוטי, דבר שהתגלה כלא נכון. רוזן הודיע על החלטתו לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, על מנת שיופקו הלקחים ו"למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

נוסף על כך טוען רוזן כי לאחר שהוגש ערר על ההחלטה שלא להאריך את מעצרו של עורך הדין, המשטרה הוסיפה עבירות חמורות יותר שלא הופיעו במקור. המשטרה טענה כי הדבר נעשה בטעות, אך רוזן סירב לקבל תשובה זאת. 

בדיקת הנציב החלה לאחר שסנגורו של עורך הדין הגיש תלונה על כך שמרשו נעצר בגין חשד לניהול עסק בלתי חוקי. על פי התלונה, בדיון הארכת המעצר טען התובע המשטרתי כי עורך הדין נעצר בצו שיפוטי - עובדה שהיתה לא נכונה. המשטרה מנגד טענה כי הצהרת טוען המעצרים מקורה ב"טעות בתום לב".

נציב תלונות הציבור אמר בתגובה: "טוען המעצרים הצהיר הצהרה לא נכונה בבית משפט לא מבלי שפירט והסביר הצהרתו, ללא כל ניסיון שהוא לבדוק בחומר שלפניו – חומר שבו היה אמור להיות בקי קודם הדיון בבית המשפט. טוען המעצרים דבק בהצהרתו ה'לא נכונה' למרות שאלותיו הנוקבות של פרקליטו של החשוד. רק לאחר הפסקה בדיון עליה הורה בית המשפט על מנת לאפשר לטוען המעצרים לאתר את צו המעצר, התעשת טוען המעצרים והודה בעובדה כי צו מעצר שיפוטי לא נחתם מעולם".

כמו כן, הוסיף רוזן, כי המשטרה הוסיפה עבירות חמורות נוספות שלא צוינו במסגרת הבקשה להארכת מעצרו של עורך הדין, זאת לאחר שניסתה לערער על החלטת בית המשפט לשחרר את עורך הדין לחלופת מעצר. 

בעניין זה קבע הנציב כי המשטרה "השחילה עבירות נוספות בהליך הערר על ההחלטה במעצר, על מנת להצדיק בקשתה להארכת מעצר החשוד בימים נוספים". רוזן טען: "אם סברה המשטרה כי בחומר החקירה קיימת לכאורה תשתית ראייתית המגבשת חשד לביצועה עבירות שהוספו על ידה בערר רשאית הייתה לתקן בקשתה בהליך הערר שהוגש על ידה, ולבקש הארכת מעצרו של החשוד בשל החשד לכאורה לביצוע עבירות חמורות נוספות. נכון היה למשטרה לשקף הדברים במפורש בבקשתה ולציין כי בגין טעות נשמטו עבירות אלה מהבקש". 

הפופולריים