מפקד המחוז שבו נהרג סולומון טקה: "ההפגנות היו יכולות להימשך עוד שבועות"

"מניעה בכוח של המחאה הייתה מביאה לאלימות קשה"
ניצב פרץ עמר טען שחסימת הכבישים היא לא לגיטימית, אך לדבריו, המשטרה בחרה שלא למנוע אותה מתוך חשש מהרוגים ומהמשך האלימות. לדבריו, השוטר שירה בטקה הוא קצין מצוין. מנכ"לית אגודת יהודי אתיופיה: "אין לנו אמון במח"ש, קוראים לוועדת חקירה בראשות שופט"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים, מחאת האתיופים, הפגנת האתיופים, אתיופיה
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב פרץ עמר, טען שחסימת הכבישים במהלך הפגנות יוצאי אתיופיה היא "לא לגיטימית", אך לדבריו, המשטרה בחרה שלא למנוע אותה בשל ההערכה שהפעלת כוח תגרום להרוגים ולהמשך האלימות. בראיון לירון דקל ב"השבוע" בכאן 11 אמר עמר כי על אף החסימות שנמשכו שעות ארוכות, המדיניות שבה נקטה המשטרה הובילה להרגעת הרוחות: "שימוש באמצעים כמו מתיז מים, היד קצרה על ההדק באמצעים נוספים ככל שעוצמת האלימות גוברות. מבחן התוצאה קבע שהמדיניות שנהגנו בה היא זו שסיימה את האירועים. זה יכל היה להימשך שבועות". מנגד, טענה יו"ר אגודת יהודי אתיופיה, עו"ד שלומית בוקיה, שאם חקירת מותו של סלומון טקה תיערך במח"ש, המחאה תימשך.


"קבוצת האנשים של העדה שבאו עם הרבה מאוד מטען ותסכול", אמר עמר, "יש לנו ועדה מייעצת של 20 מנהיגים שאיתם אנחנו נפגשים מדי שלושה חודשים והם מציעים לנו דרכי פעולה ואנחנו מיישמים". עמר, שמפקד על המחוז שבו נורה למוות סולמון טקה, טען שהשוטר שירה בו הוא קצין מצטיין": "הוא קצין משטרה שנבחר ללכת לקורס הקצינים ולנהל קבוצת סיור כי ההיסטוריה שלו הוכיחה שהוא שוטר מצוין עם פוטנציאל גדול".מנגד, מנכ"לית אגודת יהודי אתיופיה טענה כי בשונה ממחאות קודמות, למחאה אין הנהגה מרכזית. "בניגוד למחאות קודמות זו מחאה ספונטנית. אני לא מנהיגת המחאה. אין מנהיגים למחאות הנוכחיות". היא ביקרה את ניצב על עמר על כך שערך שיחה עם שוטרים אתיופים: "האמירה של להביא שוטרים אתיופים כדי שהמשטרה תוכל להבין את התרבות מצמררת אותי. המשטרה צריכה לטפל בתרבות במשטרה". היא קראה להקים ועדת חקירה בראשות שופט לחקירת מותו של טקה.בכיר לשעבר במח"ש: "הפניית הכעס לא נכונה - זה ספין של ארדן"

ניצב משנה בדימוס אלכס אור, לשעבר בכיר במח"ש טען שהפניית הביקורת כלפי המחלקה לחקירות שוטרים משרתת אינטרסים חיצוניים למחאה. "היד קלה מדי על ההדק והסיבה העיקרית היא בגלל הווליום של המדינה". הוא כינה את הביקורת: "ספין של ארדן", והוסיף שהיא "משרתת אינטרסים סמויים מן העין". הוא הוסיף שמאז כהונת רוני אלשיך כמפכ"ל המשטרה, יש נתק ביחסים בין המשטרה למח"ש: "המשטרה זלזלה בהמלצות של מח"ש". הוא הוסיף שלהערכתו על פי המידע שפורסם, יש מקום לכתב אישום פלילי נגד השוטר שירה.

הפופולריים