מאות הפגינו ברחבי הארץ על הרג סלומון טקה

מאות הפגינו ברחבי הארץ על הרג טקה
מפגינים בקריית חיים ניסו לפרוץ לתחנת משטרה, השוטרים השליכו רימוני הלם. הפגנות נערכו גם בקריית אתא, חיפה, ב"ש, אשדוד, אשקלון ועוד; העדויות והממצאים שבידי החוקרים מחזקים את ההערכה כי הירי של קצין המשטרה לא היה מוצדק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בקריית אתא במחאה על הרג סלומון טקה, יולי 2019
צילום:

מאות בני אדם הפגינו אמש (שני) ברחבי הארץ במחאה על הרג הצעיר סלומון טקה שלשום בקריית חיים. ליד תחנת משטרת זבולון שבקריית חיים פרצו עימותים בין יוצאי העדה האתיופית לשוטרים. כמה מפגינים ניסו לפרוץ לתחנה והשוטרים הגיבו בהשלכת רימוני הלם. כמה בני אדם קיבלו טיפול רפואי לאחר שנחבלו במהלך המהומות. מהמשטרה נמסר כי שלושה נפצעו קל. 

בצומת קריית אתא הפגינו מאות בני אדם והכביש נחסם לתנועה. הפגנה נוספת נערכה מחוץ לקניון חיפה, גם שם חסמו המוחים צומת סמוך. בהמשך נחסם גם כביש החוף במחלף אולגה.

מחאות נוספות התקיימו גם בדרום: בבאר שבע חסמו מפגינים את צומת הרחובות שדרות טוביהו ויגאל ידין, ובאשדוד נערכת מחאה מול תחנת המשטרה בעיר. גם באשקלון ובנתיבות הפגינו יוצאי אתיופיה. במרכז הארץ, מפגינים חסמו קטע בכביש 40 באזור רחובות, ואת המחלפים יבנה וראשון לציון בכביש 4. 

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מכחול לבן, שהייתה בהפגנה ליד משטרת זבולון, אמרה לליאן וילדאו בכאן רשת ב' כי המשטרה השתמשה בכוח מופרז והפעילה אלימות קשה שלא לצורך מול מפגינים שבהם גם ילדים בני שש וקשישים. לדבריה, היא פנתה אל מפקד התחנה וביקשה שיפסיק את ירי רימוני ההלם אך הוא דחה אותה בבוז. חברת הכנסת תמנו שטה הוסיפה כי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אינו עונה לה בטלפון, אך ייתכן שהיה עונה לו היה מחפש אותו חבר כנסת ממגזר אחר.


במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) נמשכת חקירת ההרג. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אמש כי העדויות והממצאים שבידי החוקרים מחזקים את ההערכה כי הירי של קצין המשטרה לא היה מוצדק. זאת, מפני שטקה לא סיכן את חיי השוטר ולא היה בידו אמצעי מסכן חיים. כך, קשה לקבל את גרסת השוטר במלואה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח אמש תנחומים למשפחתו של טקה. "שוחחתי על כך עם מ״מ המפכ״ל היום שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדו להגיע לאמת במהירות האפשרי" אמר. "העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות״.

השתתפו בהכנת הידיעה: רום ליאור, רועי ינובסקי, הדס גרינברג, אורלי אלקלעי, משה שטיינמץ ואיציק זוארץ

הפופולריים