נתניהו על הרג סולומון טקה: מצר על אובדן החיים

נתניהו על הרג סולומון טקה: מצר על אובדן החיים
רה"מ אמר כי מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן הבטיח להגיע לחקר האמת במהירות האפשרית. ניצב כהן קרא לאיפוק כדי לאפשר את מיצוי החקירה: "מדובר באירוע שתוצאותיו קשות ולפיכך מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית. על מנהיגי הקהילה האתיופית לרסן את הלהט".
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים יוצאי אתיופיה בקריית אתא 1.7.2019
צילום: צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (שני) לאירוע שבו נורה למוות סולומון טקה אתמול בקריית חיים והצר על אובדן החיים הטרגי. בטקס יחידות מצטיינות במערך המילואים, בבית הנשיא בירושלים אמר נתניהו: "כולנו שולחים תנחומים למשפחתו. שוחחתי על כך עם מ״מ המפכ״ל היום שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרית. העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות״.

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, קרא אחר הצהריים (שני) לגלות איפוק ואחריות במקרה הרג הצעיר סולומון טקה בקריית חיים, וציין: "יש לאפשר לגוף החוקר למצות את החקירה עד תום". בד בבד, כביש 22 (עוקף קריות) שנחסם במשך כמה שעות בגלל מחאה נגד הרג סולומון טקה נפתח לתנועה, אך זמן קצר אחר כך חסמו מפגינים קטע מכביש 4.  

לפי הודעת המשטרה, כהן אמר בביקורו בתחנת מחוז חוף כי המשטרה "משתתפת בצער משפחת טקה על האובדן הטראגי. מדובר באירוע שתוצאותיו קשות ולפיכך מתחייבת בדיקה מעמיקה ויסודית. על כן החלה כבר אמש חקירת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש)". ממלא מקום המפכ"ל הוסיף: אנו נמצאים בקשר רצוף עם גורמי הקהילה גם ברגעים קשים אלו ונעשה כל מאמץ להמשך הדרך המשותפת. הקשר שמשטרת ישראל בונה ומטפחת בשנים האחרונות עם קהילת יוצאי אתיופיה במגוון צעדים ותהליכים המתבצעים בתוך הארגון ומחוצה לו, הוא משמעותי, חשוב וחיוני לכל הצדדים ועלינו לשמר את ההישגים המשמעותיים שהושגו.

"בנימה אישית אני פונה להנהגת קהילת הישראלים יוצאי אתיופיה, לעשות ככל יכולתם לרסן את הלהט ועוצמת הרגשות במטרה להמשיך ולקדם תהליך מרכזי וחשוב של שילוב הידיים בין הקהילה לבין השוטרים, לשם חיזוק וקירוב העשייה המשותפת והשירות המשטרתי הניתן לקהילה יקרה זו".

בעקבות אירוע הירי אתמול, מאות בני אדם מפגינים באזור קריית חיים, במחאה על האלימות נגד בני העדה האתיופית. חלק מהמפגינים חסמו את צומת מוצרט בקריית מוצקין, והפגנות נוספות התקיימו גם בקריית אתא.

עמותת טבקה, הפועלת למען יוצאי אתיופיה, עתרה לבג"ץ בדרישה שיבטל את נוהל המשטרה המאפשר לשוטרים לבקש מכל אזרח להציג לשוטר תעודת זהות מבלי שיש לו איזה שהוא חשד כלשהו כלפיו. בעתירה נאמר כי למשטרה אין תפקיד פיקוח אלא תפקיד אכיפתי והפיכת המשטרה לגוף מפקח משמעה הפיכת מדינת ישראל למדינת משטרה. עוד נטען כי הנוהל פותח פתח עצום לאפליה בהפעלת סמכויות אכיפה ולפרופיילינג על בסיס גזע לאום ומוצא.

הפופולריים