אונס בת ה-7: מעצרו של הנאשם הוארך עד ליום שלישי

אונס בת ה-7: מעצרו של הנאשם הוארך ב-6 ימים
פרטים חדשים: חודשיים עברו מהאונס ועד התלונה, חשוד נוסף נעצר בפרשה - ושוחרר. לפני הגשת כתב האישום מתח בית המשפט ביקורת על התביעה הצבאית: נהגתם בנאשם בחוסר תום לב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחמוד קטוסה הנאשם באונס בת 7
צילום:

בית המשפט הצבאי בעופר האריך הערב (רביעי) את מעצרו של הנאשם באונס הילדה בת ה-7 עד ליום שלישי הבא. עם זאת, אחרי שהמשטרה והפרקליטות הצבאית נסוגו מכתב האישום ופנו להשלמות חקירה בתיק, כעת שוקלים במשטרה לבטל את כתב האישום החמור שהוגש נגד מחמוד קטוסה - כך אומר גורם המעורה בחקירה.

בנוסף עולה עוד כי בין מקרה האונס לבין הגשת התלונה במשטרה עבר פרק זמן של חודשיים. חשוד נוסף נעצר בחשד למעורבות בפרשה הקשה - וכבר שוחרר. 

עוד לפני הגשת כתב האישום, בית המשפט הצבאי מתח ביקורת על התביעה הצבאית, ואמר שהיא לא נוהגת בתום לב כלפי הנאשם. זאת לאחר שהתביעה חזרה בה מהצהרת התובע (הצהרה על סיום החקירה לקראת הגשת כתב אישום) - ושינתה את קביעתה הראשונית לגבי המיקום והמועד של ביצוע האונס.

בהצהרת התובע הראשונה סברה התביעה כי האונס בוצע בכפר דיר קדיס, במועד ספציפי בתחילת חודש אפריל. אחרי הצהרת התובע הראשונה, בסוף החודש הקודם, הגיע למשטרה מידע חדש שמאמת את טענת האליבי של הנאשם. האליבי: בזמן שבו בוצע האונס, קטוסה טוען כי עסק בכלל בשיפוצים בדירה בעיר אחרת.

בעקבות המידע הזה, המשטרה חזרה בה מהצהרת התובע הראשונה ואז שינתה את מיקום ביצוע העבירה ואת המועד שבו בוצעה: בגרסה השנייה, האונס בוצע בדירה שאותה טען קטוסה כי שיפץ בעיר אחרת, ולא במועד מדויק אלא בין פברואר לאפריל. את החזרה הזו של התביעה מגרסתה הראשונה הגדיר בית המשפט: חוסר תום לב.


עם הכנסת נציגי הפרקליטות לתמונה אתמול כדי לבחון את התיק, הבהירו בפרקליטות למשטרה ולפרקליטות הצבאית כי התיק בעייתי, אך טרם קבלת החלטה לגביו יש לבצע כמה פעולות חקירה כדי לוודא שכל הכיוונים נבדקו.

לאחר שהמשטרה ביקשה הערב במהלך הדיון בבית הדין להאריך את מעצרו בעשרה ימים, פרץ קטוסה בבכי ואמר: "למה אתם מבקשים עוד השלמות חקירה? מה עשיתם בכל הימים האלה?". עורך דינו, נאשף דרוויש, אמר: "לא הייתה התייחסות לראיות. אני מנוע לפרסם בגלל ההחלטה לקיים את הדיון בדלתיים סגורות. זה כובל את הציבור וגם אותי".

עוד אמר פרקליטו של הנאשם כי "אני לא יודע מה המידע החדש, לדעתי אנחנו נישאר רק ברמת הכותרת. ברמה המשפטית אין כזה הליך. אף פעם לא שמעתי שהתביעה הצבאית ביקשה השלמות חקירה אחרי שהוגש כתב אישום. אין מקרה חדש כפי שדווח, אני מנוע מלהסביר למה. התיק הזה יתברר בסופו של יום ככתב אישום נגד גורמי החקירה".


אחיו של הנאשם, אנואר קטוסה, הגיע לדיון והאשים כי תפרו למחמוד קטוסה תיק. "הוא לא עשה כלום. לו בעצמו יש ילדה בת שבע והוא היה מורה. אשתו העידה במשטרה", אמר האח.

בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 אמר האח כי "המשטרה חייבת לבדוק את הכול. בדקתם את מחמוד 50 יום ולא הגעתם לסימן אחד שהוא עשה את זה, למה לא עברתם לכיוון אחר? תבדקו הכול. אתם אומרים ששניים סייעו למחמוד. איפה הם?".


בתיק התגלו באחרונה קשיים, ואתמול פורסם בחדשות הערב כי חוקרת הילדים שגבתה את העדויות מהילדה לא הצליחה לקבוע מה מידת המהימנות בזיהוי האנס. היא הוסיפה שייתכן שעדותה מושפעת משיחות שערכו עמה בני משפחתה לפני שהגישו את התלונה. 

עוד פורסם אתמול כי בעקבות הקשיים בתיק, ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב גדי סיסו, והפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, ערכו שיחה דחופה שבמסגרתה הוחלט לערוך השלמות חקירה נוספות. בהתייעצות שותפו גם פרקליט המדינה, שי ניצן, וגורמים בכירים נוספים מפרקליטות המדינה. החקירה תעבור לידי ימ"ר ש"י.

השתתפו בהכנת הידיעה: כרמל דנגור, תמר אלמוג ומשה שטיינמץ

הפופולריים