פרשת ההטרדות המיניות במרצ: נסגרה התלונה על סחיטה באיומים

ההטרדות המיניות במרצ: נסגרה התלונה על סחיטה
המשטרה קבעה שאין תשתית ראייתית לטענת נמרוד ברנע שבוצע נגדו ניסיון חיסול פוליטי, בעקבות התלונות על כך שהטריד מינית. בתגובה אמר ברנע כי הגיש תלונה חדשה בעניין. זנדברג בכאן רשת ב: אשנה את התקנון כדי לטפל בתלונות על פגיעה מינית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמר זנדברג בישיבת סיעת מרצ
צילום: צילום: פלאש 90

התלונה שהגיש חבר הנהלת מרצ נמרוד ברנע נגד שתיים מהמתלוננות נגדו בגין סחיטה באיומים - נסגרה כבר בתחילת השנה בהליך גניזה מהיר, כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. לטענת המשטרה אין כל תשתית ראייתית לכך שהתלונות נגדו הן חלק מניסיון חיסול פוליטי. 

ברנע הגיש את התלונה לאחר שבכאן חדשות נחשף שכמה צעירות התלוננו בסוף השנה שעברה שהוא ביצע בהן מעשים מיניים שלא בהסכמתן. חבר ההנהלה התלונן נגד אלישבע פלדמן, שהגישה את התלונה הראשונה נגדו. כמו כן, הוא גם התלונן על שתי נשים אחרות, חברות מרצ, שאחת מהן הגישה תלונה נגדו גם כן עם היוודע הפרשה.

ברנע טען שמדובר בניסיון חיסול פוליטי אך מחקירת תלונתו במשטרה עלה כי אין תשתית ראייתית לכך. בחקירתה של אלישבע במשטרה עלה שהיא זו שפנתה לפעילות המפלגה ושלא הן שביקשו ממנה לפעול נגד נמרוד. ברנע תבע בעבר את אלישבע תביעת דיבה, ולפני כחודשיים היא חזרה בה מתלונתה.

לאחר חשיפת הפרשה מינתה ראשת המפלגה, ח"כ תמר זנדברג בודקת לבירור התלונות נגד ברנע אך בית הדין המפלגתי קבע שהדבר נעשה בחוסר סמכות. זאת לאחר שברנע הגיש קובלנה לבית הדין המפלגתי נגד זנדברג בעקבות מינוי הבודקת בטענה שהדבר נעשה בחוסר סמכות ובהתנהגות שאינה הולמת. ביום ראשון הקרוב תובע למליאת המפלגה הצעה לשינוי התקנון על מנת שיאפשר בדיקה שכזו.

זנדברג התייחסה לדברים בריאיון בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, ואמרה לדב גיל-הר כי "חלק מתפיסת עולמנו, האי שמרצ תהיה מרחב בטוח מפגיעה מינית, מרחב בטוח מהתנהגות כוחנית. אני מתכוונת לעמוד על זה, זה דבר שנמצא בליבת הערכים שלנו. המפלגה כמובן בזהירות ובאחריות מתכוונת לטפל בתלונות על פגיעה מינית ואפילו לערוך שינוי תקנון כדי שהדבר יעשה בסמכות ועל פי התקנון שלנו". 

אלישבע פלדמן מסרה בתגובה: "התלונה של נמרוד נסגרה שלא בצדק, יש סיבה שהוא הגיש אותה נגדי. מה שעשיתי היה נורא ואיום וחבל שלמי שהתחילו בעניין לא אכפת. הקורבן העיקרי הוא נמרוד והקורבן המשני הוא אני".

עורכת הדין אפרת נחמני בר שמייצגת את נמרוד ברנע מסרה: "אין צורך בשינוי תקנון כדי לערוך בדיקה. בית הדין של מרצ קבע מנגנון בדיקה שמאפשר התמודדות אמיתית עם הטענות, ואף אחת מהמתלוננות לכאורה לא פנתה אל בית הדין כדי שתבוצע בדיקה כמו שצריך ולא בכדי. אין תלונות, אפילו לא לכאורה. מה שתמר זנדברג קוראת לו בדיקה במרכאות אינו אלא הליך כוזב למראית עין שהתוצאה שלו ידועה מראש, ומבלי שיש לנמרוד הזדמנות אמיתית להיחשף לדברים וללבן אותם".

"נזכיר שהייתה בדיקה לעומק במסגרת הליך שיפוטי. בהליך נחשף שהטענות כנגד נמרוד היו שקריות ותוצאה של מזימה זדונית של מקורבות לתמר זנדברג, שעשו שימוש ציני במתלוננת לכאורה. ביושרה יוצאת דופן אותה מתלוננת הבינה את הטעות שעשתה, חזרה בה מן הדברים וחשפה את הדברים החמורים שקרו מאחורי הקלעים, חלקם עולים לכדי ניסיון לשיבוש מהלכי משפט. חלקים אחרים חשפו שקרים מזעזעים של אותן חברות מרצ. בעקבות חשיפת הדברים הוגשה תלונה מעודכנת כנגד חברות מרצ יוזמות הקנוניה, והחקירה מתנהלת בימים אלה. זנדברג לא נותנת כנראה לעובדות לבלבל אותה. היא הורשעה פעם אחת בהתנהגות שאינה הולמת והיא תורשע שוב", הוסיפה נחמני בר.

הפופולריים