תאונת המנוף ביבנה: צפוי קושי משמעותי להעמיד את החשודים לדין

תאונת המנוף: צפוי קושי להעמיד את החשודים לדין
הקשיים נובעים מאופי התאונה ובשל הפרצה בחוק הנוגעת להיעדר נהלים להכשרות ורישיונות לפירוק מנופים והמתירה לכל חברה קבלנית לפרק מנופים בלי הכשרה מתאימה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המנוף שקרס באתר הבנייה ביבנה
צילום: צילום: פלאש 90

חקירת התאונה ביבנה: בשל מאפייני התאונה צפוי קושי משמעותי להעמיד לדין מי מהחשודים באחריות לקריסת המנוף. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. הסיבה לכך היא הפרצה בחוק הנוגעת להיעדר נהלים להכשרות ורישיונות לפירוק מנופים.


החברה שביצעה את פירוק המנוף היא חברה חיצונית בבעלות אחד ההרוגים, יונתן סבג ז"ל, שהוזמן על ידי חברת רמא מנופים. שני אנשי החברה ושני אנשי חברת "נאות שמיר" בבעלות רמי שבירו היו אמונים על ניהול והפיקוח על העבודות. ברמה המקצועית והערכית הם היו אמורים לוודא שהן נעשות כשורה, אך יהיה קושי להטיל עליהם אחריות פלילית, בשל הפרצה בחוק המתירה לכל חברה קבלנית לפרק מנופים בלי הכשרה מתאימה. לצד זאת יעשו בדיקות של תקינות הציוד ופעולות חקירה נוספות.


במהלך היום נפגש שר העבודה והרווחה, חיים כץ, עם אנשי מנהל הבטיחות. במהלך הפגישות ביקש השר להאיץ את העבודה על הרפורמות השונות במשרד. לטענת גורמים במשרד, על אף המאמצים, ישנו קושי להוציא לפועל את כלל הרפורמות בגלל קשיים שמערימים הגורמים המשפטיים. כמו כן, בתחום הקנסות, אומרים אותם גורמים, כי הקבלנים מצליחים להתחמק מתשלום באמצעות עורכי דינם.

בקריסת מנוף אתמול באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה נהרגו ארבעה פועלים. שני פועלים נוספים חולצו על ידי כוחות ההצלה. 

בעקבות אסון המנוף ביבנה - יושבתו ביום חמישי כל אתרי הבנייה בארץ למשך חצי יום. זאת, במטרה לערוך מפגשי הסברה, למידה וחידוד כללי הבטיחות. כך הוחלט היום במסגרת דיון חירום בין יו"ר ההסתדרות, ארנון בן דוד, לבין נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו. בפגישה הוחלט גם להקים מטה פעולה משותף שיקדם את הבטיחות בעבודה. כמו כן, לאחר השימוע לבעלי החברה הקבלנית, המשטרה סגרה את אתר הבנייה ביבנה ל-30 יום.

הפופולריים