תחקיר כאן חדשות: חשד להתערבות פסולה בפעילות בית הדין הרבני

תחקיר: חשד להתערבות בפעילות בית הדין הרבני
הקלטות ומסמכים מעלים חשד שרב העיר מודיעין, גיסו של הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, פנה לרב דוד לאו וביקש ממנו להתערב בהליך למען משפחה שהוא מכיר. אחד הצדדים גילה את הדבר וניסה לעמת את הרב שאמר: זו לא הפעם הראשונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תחקיר כאן חדשות חושף: חשד להתערבות פסולה בפעי
צילום: תחקיר כאן חדשות חושף: חשד להתערבות פסולה בפעי

רב העיר מודיעין יעקב צ'יקוטאי, גיסו של הרב הראשי יצחק יוסף ומי שכיהן עם הרב הראשי דוד לאו ברבנות העיר מודיעין, פועל לכאורה כדי להשפיע על הליכים בבית הדין הרבני הגדול, כך עולה מתחקיר כאן חדשות שפורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. מסמכים והקלטות שנחשפו מעלים שאלות קשות על טוהר הליכים משפטיים המתנהלים במקום ויכולים להיחשב שיבוש הליכי משפט.

להליכים בבית הדין הרבני ישנה השפעה אדירה על רכוש ודיני משפחה והם אמורים להתנהל באופן נקי, סטרילי ובלי השפעות חיצוניות על הדיינים, בדיוק כמו בבית משפט. מהתחקיר עולה ששבוע לפני דיון במעמד הרב הראשי לאו בערעור בהליך גירושין, פנה אליו מכרו הרב צ'יקוטאי וניסה להשפיע עליו לפסוק לטובת האישה המתגוררת במודיעין. במכתבו כתב כי "בת עירנו עשוקה וכואבת, ומיוסרת, הורסים אותה ואת חיי משפחתה אחיה זקן ואביה תושבי עירנו".


כשאחד הצדדים גילה על המכתב הוא התקשר לעמת את צ'יקוטאי עם התערבותו הפסולה לכאורה. הרב הוקלט כשהוא אומר: "אתם לא התיק היחיד שפניתי לרב הראשי וביקשתי - שיחה ולסגור עניין. אתם לא התיק היחיד. הוא עשה כמה עשרות תיקים כאלה במשך שש שנים שפניתי אליו, הוא סגר תיקים". אך הרבנים לאו ויוסף הכחישו פניות אחרות מהרב צ'יקוטאי. לאחר מכן התקשר צ'יקוטאי למתלונן וחזר בו בניסיון לתקן במעט את הנזקים ונדהם שהמכתב הגיע לידיו.


הרב לאו טען כי נהג כשורה בכך שהוא זה שביקש להכניס את המכתב לתיק ומאוחר יותר אף פסל את עצמו. הרב צ'יקוטאי סרב להגיב משום שציין כי הנושא נמצא בדיון משפטי.

כמו כן פורסם בחדשות הערב שבעבר עלו מקרים נוספים בהם גורמי חוץ פנו לדיינים. בעקבות מקרה דומה הוציא נציב התלונות על השופטים, אליעזר ריבלין, הנחיה לפיה יש איסור על רבני ערים לפנות לדיינים. באותה החלטה כותב סגן היועץ המשפטי לשיפוט רבני ד"ר רפי רכס שמדובר בעבירה פלילית לפי חוק העונשין האוסר דברי שידול או בקשה הנשלחים לשופט. החומרים המעלים חשד לשיבוש הליכי משפט הועברו למשטרה לבדיקה.

הפופולריים