אליקים רובינשטיין: מועמדים לשר המשפטים לא מדברים על תיקונה - אלא על שבירתה

"מועמדים לשר המשפטים מדברים על שבירת המערכת"
שופט בית המשפט העליון בדימוס לכאן רשת ב': אני חש גוועאלד אמיתי, רוחות לא טובות מנשבות אל מערכת המשפט; על נתניהו: לו הייתי רה"מ הייתי נמנע מעיסוק במערכת המשפט, החוק הצרפתי הוא סיפור עוועים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אליקים רובינשטיין בבית המשפט העליון, 2017
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השופט בדימוס והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר אליקים רובינשטיין אמר, כי הוא נמצא במצב רוח של "גוועאלד אמיתי" שכן הוא חש שיש "רוחות לא טובות שמנשבות לכיוון מערכת המשפט". "לא שהיא מושלמת ותמיד אפשר לעשות תיקון כזה או אחר", אמר, "אבל יש הרגשה של דיבורים 'אסטרטגיים' שיחזירו אותה אני לא יודע לאן, אבל לא לטוב". בריאיון הבוקר (חמישי) לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב הוא ציין: "אני לא יודע מי יתמנה לשר המשפטים, אבל אלה ששמותיהם מוזכרים... הדיבורים שאתה שומע מאנשים ומה שהם מייצגים זה לא תיקון – זו שבירה".

האזינו לריאיון עם רובינשטיין בכאן רשת ב

רובינשטיין הזכיר את הביקורת על הוועדה לבחירת שופטים: "זו המצאה ישראלית מ-1953, הקימה מערכת שפיטה נקיית כפיים, (למעט) מקרים בודדים של חריגות – וגם כן לא משמעותיות, לא חלילה שוחד למיטב זיכרוני וידיעתי – הדברים האלה נמצאים בוועדת בחירה באיזון... בשנים האחרונות האיזון דווקא הופר לכיוון הפוליטי במובן זה שלא מינו מישהו מהאופוזיציה. היתה תקופה ארוכה שבניגוד למסורת, חברי הכנסת היו שניים מהקואליציה. זה דבר שבעולם מקנאים בו, בהרבה מקומות שבהם היה מינוי ממשלתי עוברים לצורה שאיננה כזאת. אני שואל את עצמי: למה לשבור את הכלי הזה?".

רובינשטיין הזכיר בריאיון גם את המחלוקת על הריסת בתי מחבלים. "אחד המועמדים אומר: 'כשאני אהיה שר המשפטים, יהרסו בתים כמו שצריך ובית המשפט לא ימנע את זה'. מה העובדות? א. הריסת בית היא לא דבר פשוט, כשאתה הורס בית של משפחה לא בהכרח כולם מעורבים בדברים האלה. אתה עושה את זה להרתעה... אבל ההתלבטות היא גדולה. אבל בית המשפט ברוב רובם של המקרים אישר את ההריסות.

"אלא מה הטענה? כשמוגשת עתירה – גם יש בני המשפחה – אומרים 'בית המשפט נותן צו זמני'. אלא מה – נהיה כמו סדום, שקודם נהרוס ואחר כך נעשה משפט אם היה צריך להרוס או לא? מעלילים על בית המשפט ועושים את זה בנונשלנטיות, בדיבורים יפים מאוד. המערכת הפוליטית יכולה לדבר מה שהיא רוצה, לצייץ מה שהיא רוצה".

לשאלה אם על ראש הממשלה בנימין נתניהו לעסוק במערכת המשפט, הוא השיב: "אני במקום ראש הממשלה, מטעמי ניקיון הדעת, לא מתעסק בנושא של מערכת המשפט. זה עניין של שכל ישר. הדבר הזה איננו מתאים. צריך להדגיש: מר נתניהו נהנה מחזקת החפות, יהיה לו שימוע, ינסה לשכנע, זכותו - אבל ההחלטות בעניין הזה לא שר המשפטים ולא יהיו ושל שר המשפטים. אני גם מקווה שלא ילכו לסיפור העוועים הזה של חוק צרפתי, ונדמה לי שגם מר נתניהו אמר שהוא לא רוצה".

על מתן חסינות לראש הממשלה אמר רובינשטיין: "אני לא חושב שזו הדרך. אם יוגש כתב אישום צריך להתמודד איתו ולא עם תרגילים פוליטיים של חסינות". כמו כל אחד מאיתנו אני מכבד את ההכרעה הפוליטית, והיא הכרעה שאפשר לתת לה את הסיכוי שלה להקים ממשלה יציבה. במדינת ישראל חוץ מלהתעסק במערכת המשפט ולנסות לשבור אותה יש גם בעיות ביטחון, כלכלה, חברה, ענייני דת ומדינה...". אז ממשלה צריך שתהיה וצריך שתהיה יציבה".

הפופולריים