עתירה: להאשים את אל"מ ישראל שומר בהריגה ולמנוע מינויו למפקד הנח"ל

עתירה: להאשים את אל"מ ישראל שומר בהריגה
הוריו של הנער מוחמד עלי כוסבה, שנורה למוות לפני 3.5 שנים בידי שומר פנו לבג"ץ בעקבות קידומו: "סגירת התיק נגדו משדרת מסר חמור של זלזול בחיי אדם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כאן על הבוקר יום שלישי
צילום:

הוריו של הנער מוחמד עלי כוסבה, שנורה למוות בידי אלוף משנה ישראל שומר, עתרו היום (ראשון) לבג"ץ ביחד עם האגודה לזכויות האזרח, בדרישה להורות ליועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגדו בגין הריגתו והפקרתו של בנם. נוסף על כך דורשים סאמי ופאטמה עלי כוסבה, למנוע את מינוי של שומר לתפקיד מפקד חטיבת הנח"ל

ביולי 2015, בעת ששימש אלוף משנה שומר מפקד חטיבת בנימין, יידה עלי כוסבה בן ה-17 אבן גדולה על שמשת הג'יפ שלו, כשנסע סמוך למחסום קלנדיה, ונמלט מהמקום. שומר יצא מהג'יפ, רדף אחרי עלי כוסבה וירה לעברו שלוש יריות. לאחר מכן התקרב לנער, שהיה על הקרקע, ואז הסתובב, חזר לג'יפ ונסע מהמקום יחד עם חייליו, מבלי לסייע לכוסבה שמת לאחר מכן.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכת הדין רוני פלי מהאגודה, נכתב כי "בהתחשב בדרגתו הגבוהה ובתפקידו הרם של אלוף משנה שומר, ניסיונו והעובדה שעליו לשמש דוגמא לחייליו, סגירת תיק של מקרה שבו נעברה באופן כה מובהק עבירה, שהביאה למותו של נער, משדרת מסר חמור של זלזול בחיי אדם".

לפני כחצי שנה הורה הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי לאחר שיסיים לפקד על חטיבת הנח״ל, ייאלץ אלוף משנה שומר לבצע תפקיד נוסף של אל"מ לפני שיוכל להתמודד על תפקיד תת אלוף. ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה להורות לפצ״ר להגיש כתב אישום נגד שומר בגין הריגה. בעקבות הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, הורה הרמטכ"ל - שרואה בשומר קצין מצטיין - על עיכוב בקידומו של האל״מ. בחודשים הקרובים הוא יחל לפקד על חטיבת הנח״ל.

הסנגור הצבאי הראשי, אלוף משנה רן כהן, המייצג את שומר מסר בתגובה: "גם הפרקליט הצבאי הראשי וגם היועץ המשפטי לממשלה בחנו היטב את המקרה ושניהם מצאו שאין כל הצדקה להגשת כתב אישום נגד אל"מ שומר. חייבים לזכור שמדובר באירוע במהלך פעילות מבצעית, באזור עוין, שתחילתו בניסיון פגיעה חמור בכוחות צה״ל ושבמסגרתו ביצע אל״מ שומר נוהל מעצר חשוד כלפי התוקף. אני משוכנע שגם בג״ץ יתרשם כך ושיקבע כי אין הצדקה להתערב בהחלטה המנומקת לסגור את תיק החקירה, כך שאל״מ שומר יתחיל בקיץ הקרוב את הפיקוד על חטיבת הנח״ל.

הפופולריים