מנכ"לית משרד המשפטים: "הקהילה האתיופית סובלת משיטור יתר עשרות שנים"

"הקהילה האתיופית סובלת משיטור יתר עשרות שנים"
אמי פלמור הגיבה לדבריה של דוברת המשטרה היוצאת, שטענה כי ישנה פשיעת יתר בקרב יוצאי הקהילה האתיופית בישראל: "זה לא קרה בגלל שהצעירים הם כאלה - אלא בגלל שהמשטרה יצרה חיכוך מיותר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור התייחסה הבוקר (שני) לאירוע בבת ים בו נורה למוות יהודה ביאדגה על ידי שוטר, וביקשה שלא לנהל את החקירה בתקשורת. "השיח שמתנהל - שיש בו כל מיני שמועות ואמירות, חלקן קשות ולא אחראיות - גורם נזק לכולנו ומתסיס את הרגשות הכואבים ממילא של קהילת יוצאי אתיופיה בישראל", אמרה פלמור.

בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, הודתה מנכ"לית משרד המשפטים כי "הקהילה הזו סבלה וסובלת משיטור יתר עשרות שנים. משטרת ישראל לקחה את הנושא באופן רציני ביותר לתשומת לבה, אבל אי אפשר ביום אחד לעשות שינוי בארגון כזה גדול. אנחנו מדברים על עשרות אלפי שוטרים שנמצאים בשטח. הדבר נמצא בתהליכי חלחול".

האזינו לריאיון המלא עם פלמור בכאן רשת ב

"יש אמירות ש'יורים בעשרות יוצאי אתיופיה'. נעשתה בדיקה לבקשתי אם היו אירועים דומים של ירי כלפי אזרח ישראלי יוצא אתיופיה שהסתיים בנסיבות האלה. אין סימוכין לטענה הזו. היו מספר אירועים בודדים של ירי, כל אחד מהם חמור כלפי עצמו. 

בהמשך, התייחסה פלמור לדבריה של דוברת המשטרה לשעבר, מירב לפידות, שטענה כי ישנה פשיעת יתר בקרב יוצאי הקהילה האתיופית: "אני מצטערת על האמירה הזו, היא חסרת אחריות בנסיבות בהן אנחנו נמצאים. לא צריך להתכחש לטעויות שהיו בעבר, אלא להתמודד איתן ולתקן אותן".

עוד הוסיפה מנכ"לית המשרד כי חלק ניכר מהתיקים נגד יוצאי אתיופיה נפתחו בעקבות חיכוך שהתחיל מפנייה יזומה של שוטר: "פתיחת התיקים לא מעידה בהכרח על פשיעה גבוהה. אין ספק שיש צעירים יוצאי אתיופיה שהם עבריינים, אבל הוכח חד-משמעית שהייתה מגמה של שוטרים לפנות אליהם באופן יזום ולבקש מהם להזדהות פעם אחר פעם ללא הצדקה. הנסיבות הסתמיות האלה הולידו רגשות תסכול שבסופו של יום הפכו באמת לעבירה, כמו העלבת שוטר או תקיפת שוטר. זה לא קרה בגלל שהצעירים הם כאלה - אלא בגלל שהמשטרה יצרה חיכוך מיותר".

בהמשך, פנתה פלמור לקהילת יוצאי אתיופיה: "אני מצפה מגורמים מרכזיים בקרב הקהילה שלא ילבו את הרגשות הקשים ממילא, ולא יאמרו דברים חסרי אחריות. לא ניתן לומר שהאירוע הטרגי הזה חוזר על עצמו. יש מספיק דברים חמורים שמתרחשים גם מבלי להגיד שחדשות לבקרים נורים צעירים יוצאי אתיופיה במדינת ישראל".

הפופולריים