ביהמ"ש קבע: ניתן להפעיל כוח כדי לפתוח טלפון שננעל בטביעת אצבע

ביהמ"ש: ניתן לפרוץ לסלולרי הנעול בטביעת אצבע
ההחלטה הותרה לפרסום לבקשת כאן חדשות על רקע קושי לפתוח טלפון של חשוד בסחר בסמים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר למשטרה להפעיל כוח כדי לפתוח טלפון של חשודים שננעל בטביעת אצבע. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. ההחלטה הותרה לפרסום לבקשת כאן חדשות  בתיק של חשוד מתל אביב שנעצר כשברשותו 37 גרם מריחואנה ועלה חשד כי במכשיר הטלפון שלו ישנן ראיות לסחר בסמים. ההחלטה הייתה חסויה והדיון התנהל במעמד צד אחד בדלתיים סגורות. 

השופטת טלי חיימוביץ ציינה כי פעולה זו היא בגדר 'חיפוש חיצוני' בחוק, כמו נטילת אמצעי זיהוי או חיפוש גופני. לכן ציינה כי המשטרה רשאית לבצעה.

החשוד סרב לפתוח את הטלפון באמצעות טביעת אצבע והמשטרה ביקשה מבית משפט השלום אישור להפעיל כוח, אך בית המשפט סירב. במשטרה ערערו למחוזי ובדיון שנערך במעמד צד אחד הוחלט לאפשר למשטרה להפעיל כוח סביר. להחלטה משמעויות נרחבות שכן טלפונים רבים נעולים כך והיא כבר גורמת לזעם בקרב סנגורים שנחשפו אליה בשל הלגיטימציה להפעיל כוח.

עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח, הגיבה בריאיון למוטי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב על החשיפה: "הפרשנות של השופטת בעייתית ומטרידה. שלא נאמר טעות קשה. יש סמכות לקחת טביעת אצבע מחשוד לפי חוק אחר. אבל המטרה מאד מסוימת. לצורך זיהויו של אדם. כאן השופטת באה ואומרת ועושה פליק פלאק פרשני. אין שום הבדל בין טביעת אצבע לזיהוי לבין סיסמהלפריצה לטלפון. פגיעה קשה בזכות של אדם להימנע מהפללה עצמית". 

הפופולריים