מלכה לייפר, שליצמן לכאורה התערב בעניינה, תישאר במעצר

מלכה לייפר, שליצמן לכאורה עזר לה, תישאר במעצר
ביהמ"ש המחוזי בירושלים לא קיבל את בקשת עורכי דינה של לייפר, החשודה בעשרות מעשי פדופיליה, לשחררה על בסיס חוות דעת שלכאורה קובעת כי היא אינה כשירה לעמוד לדין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יעקב ליצמן והחשודה בפדופיליה
צילום: מרים אלסטר ויונתן סינדל, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שני) כי מלכה לייפר, הנאשמת בפדופיליה שלכאורה קיבלה סיוע מסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, תישאר במעצר. זאת על אף בקשת עורכי דינה של לייפר לשחררה, אשר מבוססת על חוות דעת של רופאי שירות בתי הסוהר (שב"ס), שלכאורה סותרת חוות דעת קודומות שקבעו כי הנאשמת מתחזה לחולת נפש.

עורך הדין טל גבאי, שמייצג את מלכה לייפר, אמר בדיון: "מומחי שב"ס מאבחנים אותה כחולת נפש פסיכוטית. לא צריך שום חוות דעת. אנחנו מראים שחור על גבי לבן שמומחי שב"ס, רופאים פסיכיאטרים, אומרים שהיא מקבלת טיפול שיש בו תרופות הכי קשות שיש".

השופט וינוגרד אמר בדיון: "אני מבקש שהיא תלך להסתכלות באשפוז פסיכאטרי, שיאבחנו אותה. זו הדרך היחידה, לא מה שמומחי שב"ס יגידו, ולא מה שהפסיכיאטר המחוזי אומר".

אתמול פורסמו פרטים חדשים מחקירת ליצמן, לפיהם הרופאה האוסטרלית הבכירה שהתלוננה על ההתנהלות בהליך הסגרת לייפר הזהירה כבר לפני שנה במכתב להסתדרות הרפואית כי ליצמן מתערב כדי למנוע הליך הסגרה בצורה פסולה. במכתב ללשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית כתבה הרופאה, ד"ר מרים קוטנר, המשמשת נשיאת הפדרציה האוסטרלית-יהודית לרפואה: "לד"ר צ'רנס (הפסיכיאטר המחוזי בירושלים) 'לא היה זמן' לחתום על חוות הדעת... נראה שליצמן מעורב במקרה הזה ומעורבותו נובעת מכוונות זדוניות – והיא שהובילה להתנהגות לא אתית של ד"ר צ'רנס".


בלשכת האתיקה החלו בבירור התלונה מול ד"ר צ'רנס - עד שהוא הודיע להם שהוא כבר הגיש את חוות הדעת לבית המשפט, שלפיה לייפר כשירה לעמוד לדין. החשד הוא שליצמן ואנשיו ניסו להשפיע על כך.

אחד מהאנשים שניסו להשפיע על ד"ר צ'רנס הוא חיים יוסטמן, בכיר בלשכתו של ליצמן שגם הוא נחקר במשטרה ונשלח למעצר בית. הוא נשאל על לחצים שהפעיל לכאורה על צ'רנס והכחיש. עו"ד עפר ברטל שמייצג אותו מסר: "הוא כופר בחשדות נגדו. יוסטמן מופקד על תלונות ופניות הציבור והוא מקבל עשרות אלפי פניות בשנה. את כולן הוא מנסה לנתב לגורם המקצועי המתאים שיכול לסייע לפונה. לעיתים הוא גם משוחח עם הגורם המקצועי המתאים ומשיב לפונה. הוא קיבל פנייה מהציבור בנושא הנחקר והפנה אף אותה לטיפול הגורמים המקצועיים".

בתוך כך, בחדשות הערב פורסם כי הרב יואל דירנפלד, מרבני קהילת חסידות בעלז באשדוד, מנסה לגייס כספים עבור לייפר, ופרסם מכתב בבתי הכנסת בעיר, שבו נכתב: "בקשה אישית ונרגשת מכל נדיבי הלב, אישה חשובה בת גדולים וצדיקים היושבת במעצר זמן רב בתנאים קשים ואכזריים, השם ישמור, על מנת להסגירה למדינת עכו"ם בחו"ל שסכנה מרחפת בכל המובנים. כדי להצילה, זקוקים לעורכי דין מומחים ומיוחדים שעלותם מסתכמת בסכומי עתק". הרב סירב להגיב לדברים.

הפופולריים