השוטרים שתובעים אזרחים שקיללו אותם – וזוכים

השוטרים שתובעים אזרחים שקיללו אותם – וזוכים
שוטרים החלו להגיש באופן פרטי תביעות דיבה נגד אזרחים שלטענתם עשו להם שיימינג לא מוצדק. חלקם אף זכו בעשרות אלפי שקלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיימינג
צילום: שיימינג

אם פרסמתם פוסט בפייסבוק נגד שוטר, או שאפילו דיברתם אליו באופן לא הולם ברחוב, ייתכן שאתם נמצאים בבעיה. הדרך של השוטרים להתמודד עם טענות לשיימינג ברשתות החברתיות ועלבונות החלה לעבור באחרונה גם דרך בית המשפט, באמצעות תביעות דיבה אזרחיות. חלק נדחו בטענה שמדובר במחאה לגיטימית, אך שוטרים אחרים זכו בתביעות לשון הרע בעשרות אלפי שקלים. 

בין היתר, פסק בית המשפט השלום בירושלים פיצויים בסך 85 אלף שקלים לשוטר שכונה בפוסט "טיפש נאלח ומנוול". בבית משפט השלום בבאר שבע זכה שוטר בתביעה ב-30 אלף שקלים אחרי שכונה "המיץ של הזבל".

לצד פסקי הדין, יש כאלה שמביעים ביקורת על השיטה החדשה. הם טוענים שחלק מהתביעות נועדו להשתיק ביקורת לגיטימית. עו"ד יובל יועז, שייצג ארבעה מפגינים שזוכו בתביעות הדיבה, טוען כי מדובר בפרקטיקה בעייתית שכן "בא אזרח ומשמיע את עמדתו ביחס לשלטון ואז אותו אדם בשלטון אומר עכשיו אני בן אדם פרטי. יש בדרך הפעולה הזאת כדי לדכא את הדרך הנכונה שבה השלטון אמור להתנהג לאזרח".

גם בית המשפט הביע גם ביקורת על שימוש בתביעות הדיבה הפרטיות. במקרה שבו ארבעה מפגינים בכיכר גורן בפתח תקווה, נתבעו על ידי שוטר נקבע שפרסומיהם עומדים כדיווח ביקורתי במסגרת מחאה. עו"ד יועז שייצג אותם טען שזה היה נראה כניסיון לדכא את פעולתם במחאה.

הסטנדפיסט עידן מור, המוכר כ'גדי וילצרסקי', מצא את עצמו מתמודד עם תביעת דיבה שהגיש נגדו שוטר. העילה היא פוסט שכתב נגד שוטר שעצר אותו בחשד לנהיגה בשכרות – ובו טען כי ניסה לתפור לו תיק.

בפוסט שפרסם כתב מור: "לא רק שאתה השוטר הכי טיפש שפגשתי בחיים שלי, אתה גם בן אדם נאלח ומנוול שניסה לתפור תיק לאזרח חף מפשע. אני רק תוהה מה קורה לאדם הסביר שבשעה חמש בבוקר מותש מהחקירה ומהיחס המשפיל שלכם, חותם על מסמך שכזה בלי לקרוא אותו ונופל בפח כזה, שאפס כמוך טמן לו". השופטת מיקה בנקי לא קיבלה את גרסתו של מור לאירוע – והוא חויב בתשלום פיצויים והוצאות משפט בסך 115 אלף שקלים. זה לא סוף פסוק וייתכן שהוא יערער על פסק הדין. 

מהמשטרה נמסר בתגובה לידיעה: "לצערנו, לעיתים קרובות מדי אנו נתקלים בתופעה פסולה של 'שיימינג' (ביוש) ברשת כלפי שוטרים אוכפי חוק, בד"כ על רקע פעילות אכיפה שביצעו. המשטרה רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה והכפשה של שוטרים על רקע מילוי תפקידם לשרת ולהגן על אזרחי ישראל, בין היתר באמצעות פרסומים פוגעניים ברשתות החברתיות".

"הטיפול בפרסומים פוגעניים נגד שוטרים מגוון, בהתאם לנסיבות המקרה ומרוכז ע"י קצין השיימינג של המשטרה במטרה לסייע לאותם שוטרים ולהתמודד עם התופעה המכוערת", הוסיפה המשטרה. טיפול זה מתמקד הן בניסיון להסיר את הפרסום ולהתמודד באופן ישיר עם המפרסם, והן במתן סיוע לשוטר בהגשת תביעות דיבה כנגד המפרסם. מטבע הדברים כאשר מדובר בעבירה פלילית הדבר עלול להוביל גם לפתיחה בחקירה, ומטופלת בהתאם ככל אזרח אחר".

הפופולריים