האסון בנחל צפית: המדריך ומנהל המכינה יואשמו בהריגה בכפוף לשימוע

אסון צפית: המדריך ומנהל המכינה יואשמו בהריגה
הפרקליטות הודיעה כי ראש מכינת בני ציון לשעבר יובל כאהן, והמדריך אביב ברדיצ'ב, יועמדו לדין גם בגין חבלה חמורה. נציגיו של כאהן הגיבו: "הוא מנהיג ערכי, התנהלותו הייתה אחראית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיטפון בנחל
צילום: פלאש 90

כשנה אחרי מותם של 10 הנערים באסון השיטפון בנחל צפית, הפרקליטות הודיעה היום (רביעי) כי מדריך מכינת "בני ציון" לשעבר יובל כאהן, והמדריך אביב ברדיצ'ב שהוביל את הטיול – יועמדו לדין בגין הריגה בכפוף לשימוע. בני משפחותיהם של ההרוגים קיבלו דיווח על זימונם של השניים לשימוע לפני הגשת האישום.

ההחלטה להעמיד את השניים לדין בגין הריגה בקלות דעת וחבלה חמורה התקבלה על ידי פרקליט המחוז. פרקליט המדינה, שי ניצן, החליט לאמץ אותה. כבר בסיום חקירת האסון, בזמן השלמות החקירה בספטמבר שעבר, הם נחקרו שוב בחשד להריגה.

עורכת הדין אפרת רייטן, המייצגת את משפחות הנערים שנהרגו בנחל צפית, מסרה בתגובה:"אחרי 10 חודשים של עבודה מאומצת ויסודית של צוות החוקרים במחוז דרום ופרקליטת המחוז, ותוך מעורבות ישירה ועמוקה של פרקליט המחוז ופרקליט המדינה, התקבלה החלטה מהדהדת להגיש כתב אישום חמור בגין הריגה כנגד האחראים למוות עשרת הצעירים.

"עולה באופן ברור שהאחראים ידעו היטב על הסכנה הצפויה, אך בחרו להתעלם ממנה וגרמו כך למוות מיותר וכאב בלתי נתפס שאותו יישאו ההורים והקרובים כל ימי חייהם. הלב נקרע. ליבי עם ההורים השכולים ומשפחותיהם".

באי כוחו של המנהל לשעבר יובל כאהן, עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין, אמרו: "אנו מבקשים תחילה להביע צער עמוק לכאבן של המשפחות, שאיבדו את היקר להן מכל באסון הנורא, ושולחים להן את תנחומינו הכנים. באשר להחלטת הפרקליטות על העמדתו לדין של יובל כאהן - ולבטח בעבירה חמורה כעבירת ההריגה - סבורים אנו כי זו איננה מתיישבת עם דמותו של יובל כמנהיג ערכי, איש חינוך מהמעלה הראשונה ועם התנהלותו האחראית, ככלל ובאירוע המדובר, בפרט. אנו תקווה כי לאחר שנשטח משנתנו במסגרת הליך השימוע, תגיע הפרקליטות לכלל מסקנה כי אין מקום להעמידו לדין".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בתחילת החודש כי תקום ועדת בדיקה ממשלתית בנוגע לאסון בנחל צפית. "ברגע שהבדיקה המשטרתית תסתיים, נקים את הוועדה הממשלתית", אמר נתניהו. על הורי ההרוגים אמר: "הכאב שלהם בלתי נתפס. הם ביקשו ממני דבר אחד: להקים ועדת בדיקה".

בחודשים האחרונים נמצא חומר חקירת האסון בנחל בפרקליטות, לקראת הגשת שני כתבי האישום נגד המדריך בטיול ונגד מנהל המכינה הקדם-צבאית. במקביל, ההורים השכולים ממשיכים להילחם נגד פתיחה מחודשת של המכינה.

רותם בר שלום, אמה של אילן שנהרגה באסון, עתרה בדצמבר האחרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד עיריית תל אביב-יפו והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. זאת בטענה כי המכינה יושבת ברחוב טרומפלדור ופועלת במקום בניגוד להיתר שניתן לה.

על פי העתירה, הייעוד של המבנה בו יושבת המכינה הוא לבית מלון בלבד ולא למכינה קדם צבאית, שם לומדים החניכים ומקצת מהזמן גם ישנים שם. בעתירה נטען כי עיריית תל אביב מודעת כי המכינה עושה שימוש חורג במבנה, אך לא עושה דבר.

הפופולריים