היועמ"ש לרה"מ: "הפרת אמונים ומעלת באמון הציבור"

היועמ"ש לרה"מ: הפרת אמונים ומעלת באמון הציבור
למרות עתירת הליכוד לבג"ץ כדי לעכב את פרסום ההחלטה, מנדלבליט הודיע - ראש הממשלה יועמד לדין כפוף לשימוע. בתיק בזק יואשם נתניהו בעבירת שוחד, ובתיקי המתנות והשיחות עם נוני מוזס - מרמה והפרת אמונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אביחי מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה יועמד לדין כפוף לשימוע: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם היום (חמישי) את החלטתו להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקי 1000, 2000 ו-4000. בהחלטה שנוסחה בגוף שני כתב מנדלבליט לראש הממשלה: "פעלת, הפרת אמונים ומעלת באמון הציבור".

לפי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, נתניהו יועמד לדין בגין עבירת שוחד בתיק 4000, תיק בזק. בתיק המתנות, 1000 ובתיק 2000 הוא יועמד לדין בגין עבירות מרמה והפרת אמונים. 

לקריאת כתב החשדות המלא נגד בנימין נתניהו

לגבי בני משפחת אלוביץ', החשודים בתיק בזק, החליט מנדלבליט להעמיד את שאול אלוביץ' לדין בגין מתן שוחד, שיבוש הליכי חקירה, עבירות דיווח והלבנת הון. את רעייתו של אלוביץ' הוחלט להעמיד לדין בגין מתן שוחד ושיבוש הליכי חקירה.

ביחס לתיק 2000 כתב מנדלבליט לנתניהו: "פעלת, הפרת אמונים ומעלת באמון הציבור. השתמשת בכוח הציבורי כדי לקדם את החקיקה, כדי לגרום למוזס לשנות את אופן הסיקור. אתה התכוונת. אתה נקטת פעולות. אפילו לא התכוונת, משכת את השיח איתו כדי להשפיע על הסיקור שלך בידיעות אחרונות. כדי להימנע מפרסומים שליליים שיפגעו בך ומשפחתך - כדי לשוב ולהיבחר".


ביחס לתיק בזק כותב היועמ"ש בהחלטתו כי הייתה דרישה מבני הזוג אלוביץ' להתערב בתוכן אתר וואלה, והדרישה הזאת נענתה. למרות שאלוביץ' היה בעל שליטה באתר ולא בתפקיד מקצועי - יש לדבר הזה משמעות, והיועמ"ש התייחס לכך בהרחבה. היועמ"ש אומר שנתניהו הסתיר את היחסים עם אלוביץ'.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות


לגבי תיק המתנות כותב היועמ"ש כי "במסגרת מילוי תפקידיך הציבוריים פעלת לטובת מילצ'ן, וזאת כשאתה בניגוד עניינים חריף בין מחויבותך האישית למילצ'ן לבין מחויבותך האישית לציבור, בשלושה מקרים: מול גורמי ממשל בארצות הברית כדי שיתנו ויזה למילצ'ן; פנית לשר האוצר דאז, יאיר לפיד, על מנת להאריך את משך הפטור מדיווח ותשלום מס הכנסה ממנו מילצ'ן נהנה; ופעלת בעצמך והנחית את מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר לסייע למילצ'ן בענייני רגולציה".

"מילצ'ן סיפק לך ולרעייתך שרה נתניהו טובות הנאה שעיקרן קופסאות סיגרים ומארזים ובקבוקי שמפניה בסכום מצטבר של מאות אלפי שקלים, לעתים לפי דרישתכם", כתב עוד היועץ. "בתחילה קיבלתם במסגרת מפגשים חברתיים, אולם במהלך השנים אופני הקבלה השתנו והתחלתם לקבל את טובות ההנאה גם במשלוחים. סה"כ טובות ההנאה ממילצ'ן – כ-477 אלף שקלים, שמתוכם סיגרים בסך יותר מרבע מיליון שקלים".


בליכוד מיהרו לתקוף את ההחלטה. "איש לא מופתע מהודעת היועץ שהגיעה אחרי שלוש שנים של מכבש לחצים אדיר שהופעל עליו על ידי התקשורת, השמאל והפקידות המשפטית כדי שיגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בכל מחיר – גם כשאין כלום", אמרו במפלגה. "העיקר שזה יהיה לפני הבחירות".

"מדובר ברדיפה פוליטית", טענו עוד בליכוד. "מסע הצייד נגד ראש הממשלה התחיל בניסיון להדביק לו ארבעה תיקי שוחד. כבר עכשיו, עוד לפני השימוע, שלושה מהם קרסו. גם שאר הטענות יקרסו כמו מגדל קלפים כשראש הממשלה יתעמת עם עדי המדינה, יביא עשרות עדים שבאופן תמוה לא נחקרו ויציג את המסמכים והפרוטוקולים שמוכיחים שכל פעולותיו והחלטותיו של ראש הממשלה נעשו כדין".

"פרסום חד צדדי של הודעת היועץ כחודש בלבד לפני הבחירות, מבלי שניתנת לראש הממשלה הזדמנות להפריך את האשמות השווא הללו, היא התערבות בוטה וחסרת תקדים בבחירות", תקפו במפלגת השלטון. "מטרתה אחת: הפלת ממשלת הימין בראשות נתניהו והעלאת ממשלת שמאל בראשות לפיד-גנץ. אסור לתת לזה לקרות".

הפופולריים