שקד: אבטל את המהפכה החוקתית של אהרן ברק

שקד: אבטל את המהפכה החוקתית של אהרן ברק
שרת המשפטים תקפה את נשיא בית המשפט העליון לשעבר: "הוא נטל לבג"ץ סמכויות שאף אחד לא העניק לו. בממשלה הבאה נדרוש בהסכמים הקואליציוניים שכל המפלגות יתמכו ביוזמות שלי בתחום המשפטי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איילת שקד
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, תקפה הבוקר (שני) את נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, ואמרה כי היא תבטל את המהפכה החוקתית שלו. "ב-30 השנים האחרונות הוביל אהרן ברק הפיכה", אמרה שרת המשפטים. "הוא נטל לבג״ץ סמכויות שאף אחד לא העניק לו".

שקד, שנשאה דברים בכנס ראשי מועצות אזוריות במלון יערות הכרמל, אמרה כי "המהפכה החוקתית של אהרן ברק שיתקה בהדרגה את מערכות הממשל בישראל. שרים פוחדים לקבל החלטות. יועצים משפטיים שולטים בממשלה. מדינת ישראל תקועה ונבוכה".

עוד אמרה שקד כי "בארבע השנים האחרונות קידמתי מהפיכת נגד באמצעות מינוי שופטים מרוסנים הרבה יותר. וכעת, הגיע הזמן להשלים את המלאכה. בממשלה הבאה, נדרוש בהסכמים הקואליציוניים, שכל המפלגות יתמכו ביוזמות שלי בתחום המשפטי, בדיוק כפי שנתניהו קיבל בקדנציה האחרונה בתחום התקשורתי".

לפני שבועיים הציגה השרה תוכנית "100 ימים למהפכה משפטית", בה חמש נקודות עיקריות שבראשן ביטול הוועדה למינוי שופטים לשופטי בית המשפט עליון. במקום הוועדה תביא שרת המשפטים מועמד לשיפוט לאישור הממשלה והכנסת. נוסף לכך, יתקיים לשופטי העליון שימוע ציבורי.

נקודות נוספות בתוכניתה של השרה הן העברת פסקת ההתגברות במתכונתה המלאה, העברת חוק היועמ"שים, ואישור לשר לייצג את עצמו בבית המשפט, גם בניגוד לדעת היועץ המשפטי של משרדו.

"הבחירות הפכו כמעט חסרות משמעות, את העם החליף 'הציבור הנאור'. בג"ץ התנהל בשיטת 'חבר מביא חבר'", אמרה אז. "40 שנה הימין לא נקף אצבע מול ההפיכה". היא שבה ואמרה כי המונופול המחשבתי של בג"ץ נשבר: "המהפכה הדמוקרטית נמצאת באמצע הדרך".

הפופולריים